Üniversite Öğrencilerine Taktikler

2020 YKS-AYT EDEBİYAT Kaynak Kitap Tavsiyeleri

YKS‘de başarı arayan adayların her derste olduğu gibi AYT Edebiyat‘ta da kaynak kitap seçimine çok dikkat etmeli ve kitaptan alabileceği en yüksek verimi almalıdır.

YKS-AYT EDEBİYAT Kaynak Kitap Önerileri

Bu yazımızda kitap seçimindeki püf noktalara dikkat çekecek ve kitaptan verim alabilmenin yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kaynak kitap seçerken nelere dikkat edilmelidir ?

Şunu belirtmek istiyorum ki AYT, kendisinden önce yapılış olan LYS’nin mantığından, soru tip ve yöntemlerinden pek uzaklaşmamıştır. Yani eski LYS Edebiyat kaynakları da 2019 YKS’ye hazırlanan öğrenciler tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir. İyi bir kaynak kitap seçimi, test kitabı seçiminden daha önemlidir zira bu seçimi bir defa yapacak ve sınav dönemi boyunca bu kitaptan faydalanılacak. Bir kaynak kitap: İçindekiler kısmı kronolojik ve detaylı hazırlanmış olmalı (aranan konu-dönem-grup kolayca bulunmalı), dönemlerin dağılımı müfredata uygun olmalı, detaydan kaçınmamalı ama çıkması mümkün olmayan detaylara girip kafa karıştırmamalıdır. bunların yanında; görsel hafızası güçlü olan öğrenciler için görsel içerikli kitaplar, düşsel hafızası güçlü olanlar içinse kodlamalı-öykülemeli kitaplar tercih edilmeli. Unutmadan eklemek isterim, alacağınız kaynak kitap haricinde eser-özet kitabı tavsiye etmiyorum zira aşağıda tavsiye edeceğimiz kitaplarda başlıca eserlerin özetleri bulunmaktadır.

Test kitabı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Test kitaplarında aranması gereken en önemli husus; sorulanlarda, soru tiplerinde ve şıklarda sorulan diğer önermelerde tekrara düşmüyor olmasıdır. Sorulanların daima kendini tekrarlaması size kazandırmayacağı gibi zaman kaybettirecek, soru tiplerinin tek düzeliği aynı şekilde sizi daraltacaktır. Şıklardaki önermelerin çok çeşitliliği ise farklı terimleri ve bilgiyi görmenizde bunların analizini yapmanızda size büyük fayda sağlayacaktır. Bunlarla beraber kitap, tıpkı AYT’de olduğu gibi kolay, orta, zor soruları barındırması gerekmektedir.

Kaynak ve Test Kitaplarından Yüksek verim almak

İyi bir kitaba sahip olmaktan daha önemlisi, kitaplardan en iyi şekilde faydalanabilmektir. Kitaplarınızı çizmekten, yazmaktan, işaretlemekte çekinmemeli, önemli yerleri mutlaka not edip tekrar tekrar dönülüp bakılmalıdır. Test çözmek veya konu çalışmak için kitabı her açışınızda baştan sonra hızlıca göz gezdirmeniz bu işaretli yerlerin aklınızda yer etmesini sağlayacaktır.

AYT Edebiyat Kaynak Kitap Tavsiyeleri

Limit Yayınları LYS Edebiyat El Kitabı: İsimdeki LYS takılmamanız gerektiğine yukarıda da değindik. Eğitimcilerin sıklıkla tavsiye ettiği bu kaynak kitabı, kolay taşınabilirliği, ”öykülü-yorum” gibi akılda kalıcı kısa öyküleri barındırması, yeterli düzeyde detaya sahip ve başlıkların özenle hazırlanmış olması sebebiyle tavsiye ediyoruz.

Palme Yayınları YKS Edebiyat Konu Anlatımlı: Bu kitap geçen öğretim döneminin ikinci yarısında çıkmış olması sebebiyle en yeni AYT Edebiyat kaynak kitabı kitabı diyebiliriz. Bu kitabı büyük hedefleri olan ve detaya önem veren adaylar için tavsiye ediyoruz. Piyasadaki en detaylı kitap olması hasebiyle sınavda sorulmayacak bilgileri ayırmalı ve zaman kaybetmemeye dikkat etmelidir.

Limit Yayınları Türk ve Dünya Edebiyatında Eser Özetleri El Kitabı: Yazımızda belirttiğimiz gibi eser özetleri için başlı başına bir kitaba gerek olmasa da eser-özet arayanlara yegane tavsiyemiz bu kitap olacaktır

AYT Edebiyat Test Kitabı Tavsiyeleri

Bu aşağıdaki kitaplar soru çeşitliliği fazla, soru kalitesi yüksek kitaplardır ama ne kadar çok elden hazırlanmış, çok soru soru çözerseniz o denli başarıya yaklaşacaksınız. Başarınızı tek bir kitaba emanet emanet etmeyin.

Limit Yayınları YKS 2. Oturum Eşit Ağırlık Sözel Edebiyat Soru Bankası

 AYT Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı Soru Bankası Karekök Yayınları

 Palme Yayınları YKS Edebiyat Soru Kitabı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu