Ülkeler Tanıtımı ve Kültür

Alman Kültürü, Almanya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler…

Gelin hep birlikte bir çok gurbetçimizin yaşadığı Alman kültürü ve gelenekleri hakkında bir yolculuğa çıkalım.

Alman Kültürü

Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. 16 federal devletten oluşmaktadır. Yüzölçümü 357.021 km2’dir. 80 milyonu aşan nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en kalabalık ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Başkent olan Berlin’de 3.5 milyon insan yaşamaktadır. Ülkede resmi dil Almanca’dır. Para birimi olarak Euro kullanılır. İşte 10 maddede kuralcılıkları ve bira tutkuları ile tanınan Almanlar hakkında bilmeniz gereken her şey!

Martin Luther ve Reform Hareketleri

Martin Luther ve Reform Hareketleri
  1. Yüzyıl’da bütün Avrupa’yı derinden etkileyen Reform Hareketleri, kaynağını Alman din adamı Martin Luther’ın başkaldırısından almıştır. O dönemde Katolik Kilisesi maddi çıkar için insanların dini duygularını sömürüyordu. Endüljans uygulaması ile papazlar para karşılığında günahları affederek cennetten arsa satma yetkisine sahipti. Bu duruma karşı çıkan Luther’ın kilisenin kapısına astığı 95 maddelik bildiri Avrupa’da çığ gibi yayıldı ve Katolik Kilisesi’nin dini doğru öğretmediğini düşünenler Protestanlık mezhebi altında birleşti. Protestanlık dinin devlet üzerindeki etkisini kırarak bugünkü modern Avrupa ülkelerinin kimliğini şekillendirmiştir.

Otomobilin Mucidi

Karl Benz Otomobilin Mucidi

Otomobiller, çeşitli ulusların katkılarını içeren 300 yılı aşkın bir öyküye sahiptir. İngiltere, Amerika ve Fransa başta olmak üzere pek çok ülke kendi kendine gidebilen bir araç yapabilmek için sayısız çalışma yürütmüştür. Ancak bugün yaygın olarak kullanılan benzinli otomobillerin patenti Alman mühendis Karl Benz tarafından alınmıştır. Bu muhteşem buluşun ilgi çekmemesi üzerine 1888 yılında Benz’in eşi Bertha otomobil ile yüz kilometre yol katederek halkın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Satışları bir anda patlama yapan otomobiller Almanya’dan dünyaya yayılmış ve pek çok farklı firma kendi otomobillerini üretmeye başlamıştır. Otomotiv sanayi günümüzde Almanların en önemli gelir kaynaklarından biridir. Benz tarafından kurulan Mercedes-Benz’in yanında Audi, BMW, Porsche gibi Alman otomobil markaları  tüm dünyada yüksek prestiji simgelemektedir.

Almanya’nın Karanlık Geçmişi: Naziler

Almanya’nın Karanlık Geçmişi Naziler

Ülkenin diktatör Adolf Hitler tarafından yönetildiği on iki yıllık dönem Nazi Almanyası olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde Yahudiler, Romanlar, engelliler ve eşcinseller gibi Hitler’in Alman idealizmine uymayan insanlar toplama kamplarına gönderildi. Toplama kamplarında bu insanlara bilimsel deney adı altında işkenceler uygulandı. Yaklaşık altı milyon Yahudi korkunç biçimlerde katledilişi, Nazi döneminin Almanlar için hala utanç kaynağı olmaya devam etmesine sebep olmuştur.  Almanya’da Nazilerin sembolü olan “Hitler selamı” vermenin cezası hapistir. 27 Ocak tarihi Nazi kurbanlarını anma günü ilan edilmiştir.

Doğu ve Batıyı Ayıran Utanç Duvarı

Doğu ve Batıyı Ayıran Utanç Duvarı Berlin duvarı

Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Batı devletleri ve Sovyetler olmak üzere iki farklı yönetime bölünmüştür. O dönemde baskıcı bir rejim izleyen Doğu Almanya’daki vatandaşların Batı Almanya’ya kaçmasını engellemek için 1961 yılında inşa edilen Berlin Duvarı, günümüzde Utanç Duvarı olarak anılmaktadır. Duvardan geçmeye çalışan çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Duvarın 1989 yılında yıkımına karar verilmesinden sonra 118 sanatçı bir araya gelip duvarın üzerine çeşitli resimler yapmıştır. Duvarın günümüzde sağlam kalan bölümlerinde bu çalışmalar görülebilir.

En Çok Göç Alan İkinci Ülke

En Çok Göç Alan İkinci Ülke

İstatistiklere göre Almanya, ABD’nin ardından dünyada en çok göç alan ikinci ülkedir. Başta Türkiye’nin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın her bölgesinden insanlar yaşamak için Almanya’yı tercih etmektedir. Almanya’nın göç konusunda gördüğü rağbet, doğum oranlarında bir artış yaşanmamasına rağmen nüfusun her geçen gün artmasına sebep olmaktadır. Verilere göre Almanya’da 10 milyonu aşkın yabancı yaşamaktadır. Ülkedeki en büyük yabancı grubu ise 3 milyon kişi ile Türklerdir. Türkiye’den Almanya’ya ilk göç dalgası, 1961 yılında imzalanan işçi anlaşması ile başlamıştır. Çalışmak için Almanya’ya yerleşen Türkler üç nesildir Alman nüfusunun bir parçasıdır.

Almanların İnanılmaz Disiplini

Almanların İnanılmaz Disiplini

İki dünya savaşından da büyük yaralar alan Almanya, günümüzde Avrupa’nın en güçlü ülkelerinin başında gelmektedir. Bu durumun altında “Alman disiplini” kavramı yatmaktadır. Almanya’da yaşam müthiş bir düzen içerisinde ilerler. Mesai saatleri kısa, tatiller fazla olmasına rağmen insanlar çalışma süresince sadece işlerine odaklandıkları için maksimum verimlilik sağlarlar. Yürüyen merdivende yanlış tarafta duran ya da kırmızı ışıkta geçen birini görmek çok zordur. Her türlü proje planlanan tarihte bitirilir ve bir günlük gecikme bile hoş karşılanmaz. Zaman yönetimi, kurallara sadakat ve sorumluluk bilincinden oluşan Alman disiplini; her Alman vatandaşına çocukluktan itibaren aşılanan temel değerlerden biridir.

Bira Bayramı: Oktoberfest

Oktoberfest bira bayramı Almanya

Almanların en popüler etkinliklerinden biri Oktoberfest yani Ekim Festivali’dir. Oktoberfest her eylül ayının sonunda Münih kentinde düzenlenir. Belediye başkanının ahşap bir bira fıçısını açması ile festival resmi olarak başlamış olur. On altı gün boyunca dünyaca ünlü sanatçıların katılımları, Alman Bandosu’nun gösterileri, yarışmalar ve aktiviteler ile sonbaharın gelişi kutlanır. Festivalde patates, sosis ve tavuk gibi atıştırmalıkların yanında sayısız çeşitte bira servis edilir. Bu biralar Oktoberfest için özel olarak üretilmiştir ve koyu renkleri ile normal biralardan ayırt edilebilirler. Aslında Bavyera Prensi ve Saksonya Prensesi’nin evlilik kutlaması olarak ortaya çıkan festival, zamanla günümüzdeki halini almıştır.

Futbol Almanların Kazandığı Bir Oyundur

Futbol Almanların Kazandığı Bir Oyundur

Soğukkanlı yapıları ile öne çıkan Almanlar konu futbola geldiğinde sakinliklerini koruyamamaktadır. Dünyanın en fanatik taraftarlarına sahip olan ülkede futbolun önemi herkes için oldukça büyüktür. Önemli maçların yapılacağı günlerde hayat adeta futbol üzerinden şekillenir, planlar maç saatleri düşünülerek yapılır ve yediden yetmişe herkes tuttuğu takımın renklerine bürünür. Rakip takımların taraftarları arasında büyük kavgalar çıkabilir. Dortmund, Bayern Münih, RB Leipzig gibi üst düzey takımları ile Alman futbolu pek çok etkinlikte birinciliğe sahiptir. Sistemli oyun anlayışı ile dünya çapında ekol olarak gösterilen Alman futbolu hakkında Gary Lineker şöyle demiştir: “Futbol 90 dakika süren ve sonunda Almanların kazandığı bir oyundur.”

Bilim ve Sanat Almanlar İçin Çok Önemli

Bilim ve Sanat Almanlar İçin Çok Önemli

Almanya, sayısız bilimsel atılıma imza atmış bir ülkedir. Almanların tam 102 Nobel Ödülü vardır. Bugüne dek yaşamış en zeki insanlardan biri olan Albert Einstein de modern fiziğin temellerini atan çalışmaları ile Nobel kazanan Almanlardan biridir. Röntgen, aspirin, bilgisayar ve televizyon gibi bugün kullanılan pek çok icadın arkasında Alman bilim insanları bulunmaktadır. Kültür ve sanata da sonsuz değer veren Almanya, özellikle müzik ve felsefe alanında kendini göstermektedir. Klasik müzikte Bach, Beethoven, Strauss, Schubert gibi bestecilerin eserleri ölümsüz olarak nitelendirilir. Nietzsche, Schopenhauer, Engels, Kant ise modern felsefeyi şekillendirmiş Alman filozoflardır.

Göçler ile Zenginleşen Alman Mutfağı

Göçler ile Zenginleşen Alman Mutfağı

Alman mutfağı üç bölgede incelenebilir: et yemeklerinin öne çıktığı Thüringiya, sebze yetiştiriciliğinin merkezi Saksonya, tahıl üretiminin başat geçim kaynağı olduğu Saksonya-Anhalt. Bu üç bölgede tüketilen yöresel yiyeceklerin bazıları ulusal nitelik kazanarak Alman mutfağının karakterini oluşturmuştur. Yine de dünya mutfağında öne çıkan ülkeler arasında Almanya’yı saymak biraz güçtür. Alman mutfağı göç dalgaları neticesinde başta Doğu Avrupa olmak üzere pek çok farklı kültürün izlerini taşımaktadır. Ülkede İtalyan mutfağından pizza ve makarna gibi yiyecekler sıkça tüketilmekle birlikte Türk mutfağının bir parçası olan döner de Almanların en sevdiği fast-food yiyecekler arasındadır. Ayrıca Asya mutfağı da ülkede popülerliğini her geçen gün artırmaktadır.

Almanya Kültür ve Gelenekleri

Almanya kültür ve gelenekleri, Almanya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Almanya Hakkında Duymadıklarınız

Almanya Hakkında Merak Edilenler

Almanya Hakkında Bilinmeyenler

Almanya Hakkında Sıradışı Bilgiler

Almanya Hakkında İlginç Bilgiler

Almanya Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Almanya Hakkında Bilgi

Almanya Kültür ve Gelenekleri

Almanya Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Almanya denildiği zaman aklıma teknoloji geliyor. Adamlar mekanikte çok iyi. Bizim insanlarımız aklı başka şeylere çalışıyor. Ne zaman mekanikte Almanları geçeriz, o zaman dünyada sözümüz kıymet bulur. Nazizim bir gün hortlar ama ne zaman.

  2. Almanya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… teşekkürler

  3. Almanya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… yazınız oldukça aydınlatıcı. Sağ olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu