Dil Eğitimi

Almanca Nasıl Öğrenilir?

İngilizce artık, herkes tarafından bilinen bir dil olarak kabul ediliyor. İş başvurularına bile gittiğinizde, zaten şirketler sizin İngilizce bildiğinizi, İngilizce yanında başka hangi dilleri bildiğinizi soruyor. İngilizceden sonra en çok tercih edilen dillerin başında ise Almanca geliyor. Peki, ben Almancayı nasıl bu kadar iyi öğrendim? Almancayı tek başına nasıl öğrenebilirsiniz? Bütün bu soruların cevaplarını sizlere vereceğim.

Almanca öğrenmek istiyorsunuz, fakat hiç temeliniz yok. Kurslara gittiniz ve bir sürü para harcadınız yine de öğrenemediniz. Artık bu dili öğrenmek istiyor ve nasıl yapacağınızı bilemiyorsunuz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor. Bu dili kendi başıma öğreneceğim demek, hiçbir şekilde emek ya da para harcamayacağım anlamına gelmiyor. Okula gitmiyor ve kurs almıyorsanız, diğer şeylere para harcamanız gerekebilir.

İlk olarak kitap okumayı sevmeniz gerekiyor. Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız ilk önce bunu çözmenizi öneriyoruz. Fluent in 3 Months kitabını öneriyorum. Bu şekilde akıcı bir Almanca öğrenmenin ilk kapılarını açmış olacaksınız. Bu kitap sizin yol haritanız olacak.

Bunun dışında kendinize bir Almanca defteri alın. Bu defterin içerisine ilk olarak konuşma stratejilerinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu şekilde problemlerinizi fark edebilir, sorunlarınızı ve nerelerde hata yaptığınızı not edip, bu sorunlar üzerinden gidebilirsiniz.

Eyleme Geçmelisiniz!

Bunları yaptıktan sonra sırada Almanca öğrenmek var. Peki, bu demek? Aslında çoğu kişi istemeyi, bir şey yapmak olarak algılıyor. Siz Almanca öğrenmek istiyorsunuz. Tamam. Bunun için kitaplar satın aldınız ona da tamam. Daha sonra ne yaptınız? Bu dili öğrenmek istiyorsanız kendinizi bir disiplin içine sokmalı ve bir an önce eyleme geçmelisiniz. Yapmanız gereken şeyi kesinlikle ertelemeyin.

Almanca için her gün kendinize 25 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Belirli bir seviyeye kendiniz geldikten sonra, yardımcı etmen olarak kendinize hoca tutabilirsiniz. Burada şunu anlamayı, siz elinizden geleni yaptınız ve geri kalanını hoca halledecek. Bu kesinlikle yanlış. Hocanızı sadece tekrar edeceksiniz. Almanca öğrenme noktasında yine dümen sizlerin elinde olacak. Hocanız bilgili bir kişi olduğu için o sizi sadece düzeltecek. Geri kalan her şeyi yine siz halledeceksiniz. Bunu yapmak istiyorsanız, lütfen bunu ertelemeyin.

Ülkemizde pek çok kişi, kağıdın üzerindekilerini okudukları için konuşabileceğini zannediyor. Bu durumda ne yazık ki bizlere 4-5 yıl sonra “Ben anlıyorum ama konuşamıyorum” şeklinde geri dönüyor. Anlıyorsun ama konuşamıyorsun diye bir şey yok. Bir insan anlıyorsa zaten konuşabilir. Bunun için de doğru çalışmak gerekiyor.

Sadece yazı üzerinde çalışmayın. Sürekli sözel olarak da pratik yapın. Örnek vermek gerekirse, siz daha bebekken ve konuşmaya başlamadan önce size gelip biri Türkçe kurallarını, sıfatları, zamirleri ya da diğer herhangi konuları anlatsa anlayabilecek misiniz? Elbette hayır. İlk olarak temel şeylerden başladınız. Yani konuşmak gibi!

Dil öğrenmek de aynı bunun gibidir. Konuşmayı öğrenmeden dili öğrenmeye, dilin gramerini öğrenmeden başlamayın. Sonra bütün çalışmalarınız hüsranla sonuçlanabilir. Mutlaka konuşun, konuşun, konuşun. Yanlış olsa bile konuşun. Diliniz o dile alışsın. Telaffuzuna, sözlerine, gırtlak hareketlerine alışsın. Bunun için de bu çalışmaları düzenli olarak yapın.

Almanca nasıl öğrenilir hususunda deneyimlerimiz bu yöndedir,  faydası dokunması dileğiyle…

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Almanca Nasıl Öğrenilir? Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Online Sınav ailesine teşekkür ederim.

  2. Almanca Nasıl Öğrenilir? Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Online Sınav ailesine teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu