Ösym Sınavları

Ehliyet Sınavı, Direksiyon Sınavı Hakkında Önemli Olan Noktalar, Direksiyon Sınavı Öncesinde Adayların Yapması Gerekenler, Stajyer Ehliyet Uygulaması Ne Demek

Günümüzde ehliyet almak ve bununla beraber araç kullanabilmek son derece önemli bir konudur. Ne yazık ki her yıl ehliyet alma yöntemleri değişiyor ve sınava girecek adayları zor duruma sokabiliyor. Ehliyet sınavı hakkında bilgi vermeden önce, sınav tarihleri hakkında bilgi vermemiz daha doğru olacak. 2016 yılındaki yönetmeliğe göre, ehliyet sınavları yıl içerisinde 5 defa yapılacak. Yani bir yıl içerisinde girebileceğiniz 5 adet sınav tarihi bulunuyor. Yine gelen bir düzenlemeye göre, ehliyet sınavları artık saat 11.00’de değil, saat 14.00’da yapılacaktır. 2018 yılındaki ehliyet sınavı tarihlerini şu şekilde belirtebiliriz:

10 Şubat 2018: Cumartesi saat 14.00’de ehliyet sınavı

20 Mayıs 2018: Cumartesi saat 14.00’de ehliyet sınavı

29 Temmuz 2018: Cumartesi saat 14.00’de ehliyet sınavı

07 Ekim 2018: Cumartesi saat 14.00’de ehliyet sınavı

23 Aralık 2018: Cumartesi saat 14.00’de ehliyet sınavı

Direksiyon sınavları için genellikle önceden belirlenmiş bir tarih bulunmuyor. Bu sınavların tarihleri genellikle ehliyet sınavlarının sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu da ortalama ehliyet sınavı sonrasındaki 2 ila 5 hafta arasındadır. Bu tarihleri net olarak öğrenebilmek için ehliyet ve direksiyon sınavı için gittiğiniz kurslara başvurmak. Eğer bu sınavlar için zaten bir kursa gidiyorsanız, bu konuda endişelenmenize gerek kalmayacak. Çünkü kurslar sizin için her şeyi düşünüyor.

Direksiyon Sınavı Hakkında Önemli Olan Noktalar

Eğer ehliyet kursuna gidiyorsunuz kurslar bu noktada da sizin için düşünüyor. Eğer direksiyon sınavına girmeye hak kazandıysanız, sınav giriş belgenizi 1 gün önceden kurstan alabilirsiniz. Ancak konu hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, bizler bu konuda size yardımcı olabilecek bilgileri önceden derledik.

Son yönetmeliğe göre, direksiyon sınavı eğitmen ve gözetmen eşliğinde yapılmaktadır. Bu sınav 2016 yılından beri 35 dakikadır. Eklenen 5 dakikalık sürede öğrenciye motor ve donanım hakkında sorular sorulmaktadır. Sorular soruları cevaplayamayan adaylar,sınavda başarısız sayılmaktadır. Buradaki sınav süresinin uzatılmasının sebebi ise, sürücünün heyecanı yenmesini önlemek.

Direksiyon Sınavı Öncesinde Adayların Yapması Gerekenler

-Emniyet kemerini takmak, aynaları kontrol etmek, koltuğu ayarlamak.

-Debriyajı basarak, vitesi boşa almak. Aracın çalışmasını sağlamak.

-El frenini indirmek.

-Gidilecek yöne göre sinyal vermek.

-Debriyaja basarak aracı 1. Vitese almak.

Kalkış Sonrasında Hangi Konulardan Puan Alacak?

-Direksiyon tutuşu 9.15 yönünde olmak.

-2 duba arasında geri geri park edebilmek. Aynı zamanda dubalara çarpmamak gerekiyor.

-Duraklamalarda ani frenleme yapmamak.

-Takip mesafesi her zaman korunmalıdır.

-Dönüşlerde ayna kontrolü yapılması gerekmektedir.

-Sınav sırasında vites 4 ya da 5’e çıkmamalıdır.

-Sınav tamamlandığında el freni çekilmelidir. Daha sonra ayna kontrolü yaparak öğrencinin araçtan inmesi gerekiyor.

Stajyer Ehliyet Uygulaması Ne Demek?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan stajyer ehliyet aday sürücü olarak kabul edilmektedir. Bilinçli sürücülerin yetişmesi için uygulanan bu yönteme göre öğrenciler 2 yıl boyunca sistemde stajyer olarak kabul edilmektedir. Kullanıcıların 2 yıl boyunca 75 ceza puanını aşmaması gerekmektedir. Ceza puanı getiren durumları şu şekilde açıklayabiliriz:

10 ceza puanı: Trafikte telefonla konuşmak, muayenesiz araç kullanmak ve hız sınırını aşmak 10 ceza puanı almanıza sebep olacaktır.

15 ceza puanı: Emniyet kemerinizi bağlamamak size 15 ceza puanı almanıza sebep olacaktır.

20 ceza puanı: Park yasağına uymamak, kırmızı ışıkta geçmek, şerit izleme kurallarına uymamak ve geçiş üstünlüğü olduğu durumlarda yayalara yol vermemek 20 ceza puanı almanıza sebep olacaktır.

Bunun dışında 0,20 promil alkollü olarak yakalanmak ehliyetinizin süresiz olarak alınmasına sebep olmaktadır.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Ehliyet sınavına hazırlanırken ve girmeden önce bu konuyu okumak kişi için yeterli olacaktır. Gerçekten çok açıklayıcı ve akıcı olmuş.

  2. Stajyer ehliyetinin ne demek olduğunu anlamayan biri olarak bu makale gayet açıklayıcı geldi bilgiler için teşekkür ederim

  3. gayet başarılı ve önemli bi konu benim de katmak istediğim bazı şeyler var
    en önemli şey en başta sakinlik sakin olacaksın denileni yapacaksın direksiyon sınavında başkası mühim değil
    yazılı sınava da biraz bakın artık

  4. Gayet net bir anlatım olmuş girecek arkadaşlara başarılar dilerim. Sakin olmalılar öncellikle daha sonra kurallara uyup hatasızca sınavı geçebilirler.

  5. merhaba bende bu yollardan geçtim 2004 yılında ehliyet aldım sanırım bizim zamanımızda biraz kolaydı.Şuan hakkıyla öğrenen süren kazanıyor.Olması gereken de bu zaten umarım kazasız belasız herkes alır ehliyetini

  6. Çok eskiden Ehliyet sınavına hazırlanırken soruları bulmak çok zordu kitap alınırdı o kitabı bile almak çok zordu. bu site sayesinden işler bayağı kolaylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu