Ülkeler Tanıtımı ve Kültür

Fransız Kültürü, Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler…

Dünyanın pek çok bölgesinde toprağı olan Fransa’nın merkezi Batı Avrupa’da yer almaktadır. Ülkenin resmi rejimi parlamenter cumhuriyettir. Para birimi olarak Euro kullanılır. Ülkede yaklaşık 67 milyon insan yaşamaktadır. Başkent Parisin nüfusu ise 2.2 milyondur. Kibirli, milliyetçi, sanata düşkün insanların toprağı olarak bilinen Fransa hakkındaki bilgiler bunlar ile sınırlı değil.

Fransız Kültürü

İşte 10 maddede Fransa hakkında bilmeniz gereken her şey!

 Yakın Çağı Başlatan Olay: Fransız İhtilali 

Yakın Çağı Başlatan Olay Fransız İhtilali
  1. Yüzyıl Fransasında ülke soylular, din adamları ve halk olarak üçe ayrılmış durumdaydı. Soylular ve din adamları ayrıcalıklı ve servet dolu bir yaşam sürerken halk yoksulluktan kırılıyordu. Aristokrasi ve köylüler arasındaki uçurum o kadar fazlaydı ki, Fransız kraliçesi Marie Antoinette yiyecek ekmek bulamadığını söyleyen köylülere “Ekmek yoksa pasta yiyin” demişti. Nihayetinde halk tarafından başlayan ayaklanmalar devrime dönüştü. 1789-1799 yılları arasında süren ihtilalin sonunda Fransız soyluları idam edildi ve monarşinin yerini cumhuriyet aldı. Fransız İhtilali, sonuçları ile Yakın Çağı başlatan evrensel bir olay olarak görülmektedir. Fransa’dan dünyaya yayılan milliyetçilik akımı çok uluslu devletlerin parçalanmasına ve dünya haritasının yeniden çizilmesine neden olmuştur.

Sıradışı Bir Lider: Napolyon Bonapart

Sıradışı Bir Lider: Napolyon Bonapart

Napolyon Bonapart; zaferleri, vecizeleri ve kişiliği ile tarihe adını kazımış bir Fransız komutanıdır. Fransız İhtilali sonrasında kurulan hükümetin halkı daha da sefalete sürüklemesi üzerine halkın desteği ile darbe yaparak yönetimi ele geçirmiştir. İktidarda kaldığı dönemde Avrupayı birbirine katmış ve Fransayı dünyanın en güçlü devletlerinden biri haline getirmiştir. Savaş meydanında uyguladığı taktikler askeri okullarda hala ders olarak okutulmaktadır. Modern savaş tekniklerinin temellerini atmıştır. Napolyonun ikna kabiliyeti dillere destandır. Sürgüne gönderilmesine sebep olan yenilgisinden sonra İngiliz veliahtına Londranın taşrasında gözetim altında tutulmak istediğini yazmış, İngiliz halkını kendi tarafına çekebileceği korkusu ile bu isteği kabul edilmemiştir. Napolyonun iflah olmaz romantik bir yönü de vardı. Eşi Josephineye yazdığı mektupların yanında Clisson ve Eugénie isimli bir aşk romanı da bulunmaktadır.

Denizaşırı Topraklar 

Fransa Denizaşırı Topraklar

İngiltere’nin ardından en sömürgeci devlet olarak bilinen Fransa, 21. Yüzyıla dek dünyanın çeşitli bölgelerinde sayısız sömürgeye sahipti. Pek çoğu 1950li yıllardan itibaren bağımsızlıklarını kazansa da on sekiz bölgeden oluşan Fransanın beş bölgesi Avrupa kıtasının dışında bulunmaktadır. “Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu” olarak bilinen bu beş bölge Fransa tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Guadalup, Martinik, Fransız Guyanası, Reunion ve Mayotteden oluşan denizaşırı bölgeler Fransa’nın resmi toprağı olduğu için Avrupa Birliğinin üyesi kabul edilmektedir. Yeni Kaledonya ise Denizaşırı Bölgeler Topluluğunun bir parçası olmakla birlikte özel bir statüye sahiptir ve Fransa’dan ayrılmak için referandum yapma hakkı vardır. Ancak 4 Kasım 2018 tarihinde yapılan referandum sonuçlarına göre Kaledonya halkı Fransa’dan ayrılmamayı seçmiştir.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Ülkesi

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Ülkesi Fransa

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün 2018 verilerine göre Fransa dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesidir. 67 milyon kişinin yaşadığı ülkedeki senelik turist sayısı, nüfusu aşarak 84,5 milyona ulaşmıştır. Fransanın dünya turistik akışında edindiği bu sağlam konumda ülkenin mimarisi, tarihi ve kültürü büyük yer tutmaktadır. Ülkenin kültürel aktiviteler konusunda adeta dünyanın merkezinde yer alması, belirli dönemlerde yurt dışından yapılan turistik ziyaretlerin oranını artırmaktadır. Fransa’ya çok sayıda turist gelmesine rağmen Fransa’dan yurt dışına turistik amaçlı çıkış pek sık gerçekleşmez. Yapılan araştırmalara göre Fransızlar tatillerini ülkelerinde geçirmeyi tercih etmektedirler.

Ülkenin Simgesi: Eyfel Kulesi

Ülkenin Simgesi: Eyfel Kulesi

Paris denildiğinde zihinde beliren imge genellikle Eyfel Kulesi olur. Yıllık elektrik tüketimi küçük bir köy ile aynı olan kule, 300 metrelik uzunluğu ve parlak ışıkları ile göz kamaştırır. Ama bu yapının şehrin ve hatta ülkenin sembolü haline geleceği kimse tarafından öngörülememişti. Fransız halkı Eyfel Kulesinin şehri çirkinleştireceğini savunarak protestolar yapmış, imza kampanyaları düzenlemişti. Buna rağmen inşasına devam edilen Eyfel Kulesi, açılışını takip eden ilk beş ayda 1 milyon 900 bin ziyaretçiye ulaşarak masraflarını büyük ölçüde karşıladı. Fransız İhtilalinin yüzüncü yılı şerefine dikilen ve yirmi yıl sergilenmesi planlanan kule, gördüğü yoğun ilgi neticesinde Parisin kalıcı bir parçası haline geldi. Günümüzde Eyfel Kulesi her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır.

Sanatçı Ruhlu Fransızlar

Sanatçı Ruhlu Fransızlar

Resim, müzik, edebiyat ve sinema gibi sayısız alanda tarih boyunca etkide bulunmuş Fransız sanatı dünya çapında üne sahiptir. Rokoko ve romantizm gibi akımlar Fransa’da doğmuştur. Hollandalı ressam Van Gogh, Fransanın güneyinde bulunan Arles kentine o kadar hayran kalmıştır ki “Café Terrace at Night” gibi ünlü tablolarını buradan esinlenerek yapmıştır. İlk sanat filmleri Fransa’da çekilmiştir. Müzeler, galeriler ve tarihi dokuyu yansıtan mimari eserler ile bezeli Fransa’da sanat ülkenin her karışına sinmiş gibidir. Her sene ülke bütçesinin büyük bir kısmı kültür ve sanat etkinliklerine ayrılmaktadır.

Dünya Modasının Kalbi Fransa’da Atıyor

Dünya Modasının Kalbi Fransa’da Atıyor

Fransa ve moda ayrı düşünülemeyen iki kavramdır. Aslında Fransa’nın moda konusundaki iddiası yeni değildir. Fransızlar her zaman tarzları ile dikkat çeken zevkli bir millet olmuştur. Asırlar önce dahi farklı ülkelerdeki soyluların Fransız modasına uygun giyinmek için çaba gösterdiği bilinmektedir. Günümüzde de bu durum devam etmektedir. Fransa’da moda eğitimi almak rüştünü ispatlamak ile eşdeğerdir, trendler ilk olarak Fransa’dan dünyaya yayılır, lüks markaların büyük bir kısmı Fransız’dır… Her yıl iki kere düzenlenen Paris Moda Haftası, dünyaca ünlü markaların defilelerini bir araya getirmektedir. Modanın yeni trendlerini belirleyici bu defilelerde ünlü Fransız tasarımcıların kreasyonları büyük bir heyecanla takip edilmektedir.

Kültürel Miras: Fransız Mutfağı

Kültürel Miras Fransız Mutfağı

Fransız mutfağı çeşitlilik ve zenginlik kategorilerinde göz doldurmaktadır. Orta Çağa dek uzanan kökenlere sahip Fransız yemek kültüründe bir dönem İtalyan etkileri görülüyordu. Bunun üzerine Napolyon Bonapart döneminde Fransız mutfağını özgünleştirmek için harekete geçildi ve haute cuisine (yüksek aşçılık sanatı) denilen bir yöntem ile yemek yapmak adeta sanata dönüştürüldü. Titiz sunumlar eşliğinde sağlıklı ve lezzetli yemek yapmak Fransızlar için adeta bir tutkudur. Confit de Canard denilen ördek yemeğinin yapımına iki gün önceden başlanır. Boeuf Bourguignon ise kırmızı şarap katılarak yapılan bir diğer ünlü Fransız yemeğidir. Ulaştığı seçkin seviye, Fransız mutfağının UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miraslar” listesine alınmasını sağlamıştır.

Üzümün Şaraptan Yapıldığı Ülke

Üzümün Şaraptan Yapıldığı Ülke

Fransızlarda bir deyiş vardır: “Fransa’da üzüm, şaraptan yapılır.” Aslında bu cümle, Fransızların şaraba olan bakış açısını tek başına özetlemektedir. Çünkü şarap Fransa’da yalnızca alkollü bir içeceği değil, yüzlerce yıldır süregelen bir kültürü ifade eder. Gelişen teknolojiye rağmen şarap yapımında geleneksel yöntemlere sadık kalan ülkede üzümün yetiştirilmesinden şarabın şişelenmesine dek her adımda uyulması gereken sıkı kurallar bulunmaktadır. Bordeaux, elverişli iklimi ile Fransa’nın şarap üretiminde bir numaralı lokasyonudur ve en kaliteli şaraplar buradan çıkmaktadır. Fransızlar şarapsız bir hayat düşünemez ve şarabı yemeğin hem içine katarlar hem de yanında tüketirler.

Burnu Havada Bir Millet

Burnu Havada Bir Millet

Yapılan bir çalışmada Avrupalı katılımcılardan Fransızları tanımlayan sıfatları kullanmaları istendi. Buna göre Fransızlar Avrupa çapında kendini beğenmiş, züppe, gösterişçi ve kaba olarak tanımlanıyor.  Bir ankette ise Fransa Avrupa’nın açık ara en kibirli milleti seçildi. İşin garibi, ankette Fransızlar da kendilerine oy verdiler! Fransızlar yabancılara hoşgörü ile yaklaşsalar dahi kendi milletlerini üstün görmektedirler. Örneğin yabancı dil öğrenmek yerine yabancıların kendi dillerini bilmesi gerektiğini düşünürler. İngilizleri sevmedikleri için onlara sorulan İngilizce bir soruya, soruyu anladıkları halde cevap vermeyebilirler. Sohbete basit Fransızca giriş yapıp sonrasında İngilizce ile devam etmek onları onurlandırmak anlamına geleceği için Fransa’ya gitmeden önce basit Fransızca kelimelerini öğrenmekte fayda vardır.

Sömürgeci Devlet

Sömürgeci Devlet Fransa

Fransızlar bugünkü Afrika Ülkelerinin yer altı kaynaklarını sömürgeleştirerek zengin olan, bir Devlettir. Günümüzde hala Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon gibi Ülkeleri halen sömürmektedir. Fransız Milli takımını incelediğinizde bir çok siyahinin Fransız forması giydiğini görebilirsiniz.

Fransa Kültürü ve Gelenekleri, Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Adamların geçimi sömürge üzerine kurulu. Bu Afrikalı insanlarında hiç aklı çalışmıyor. Ayrım yapmak istemiyorum ama beyazlılar geliyor. Siyahilerin kafasına vurup elmaslarını, değerli taşlarını alıp götürüyorlar. Hepside uyuyor. Dünyanın en iyi elmas ve zümrüt üne, altın kaynaklarını, Fransızlara sömürtürüyorlar. Dünya kupası maçı izlerken adamların yarısı siyahı. İllaki bir gün Milliyetçililik akımını başlatan Fransızlara karşı direnip bağımsızlığını kazanacaklar.

  2. Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… elinize sağlık. Çok aydınlatıcı olmuş.

  3. Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… yazı için çok teşekkürler. Ciddi emek verilmiş.

  4. Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… Eline, emeğine sağlık admin.

  5. Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… son zamanlarda araştırdığım konu hususunda en detaylı yazıyı burada buldum. Sağ olun, çok teşekkür ederim.

  6. Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… bu kısım hep dikkatimi çekmiştir.

  7. Fransa Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… elinize sağlık. Çok aydınlatıcı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu