Üniversite Fakülteler

İlahiyat Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite sınavına hazırlanırken adaylar eğer ilahiyat alanına yönelmek istiyorsa, İlahiyat Fakültesi nedir? gibi sorular soruyor. İslam dinini incelemek ve detaylıca öğretmeyi amaçlayan bu bölüm sürekli araştırmaktadır.

İlahiyat Fakültesi Nedir?

İslami ilimler eğitimi vererek din kültürü hocası, imam, müezzin, müftü gibi devlet memurları yetiştiren nadide bir fakültedir.

Bu bölümün çalışma alanları oldukça geniştir. Öğrenciler mezun olduktan sonra genellikle İmam Hatip Liselerinde, öğrencilere meslek dersleri vermektedir. Diğer bir kısım ise müftü ya da vaiz olarak çalışmaktadır.

İlahiyat Fakültesinin Amacı Nedir?

İlahiyat Fakültesi nedir? sorusuna cevap verdikten sonra, bu bölümünün amaçlarını ve verilen dersleri açıklamamız gerekiyor. Bölümün amacı, başta İslam olmak üzere, dünyada bulunan diğer dinleri bilimsel açıdan inceleyerek, geniş görüşlü din adamları yetiştirmektir. Bu alanda derin ve detaylı araştırmalar yapılmaktadır. Adayların en temel amacı, aydın bir din adamı gibi yetişmektir.

İlahiyat Fakültesindeki Dersler Nelerdir?

Diğer fakültelerde genellikle hazırlık sınıfının dili İngilizcedir. Ancak İlahiyat Fakültesindeki hazırlık sınıfının dili Arapçadır. Kuran’ı Kerim öğrenme amaçlı bu hazırlık sınıfta öğrencilerin başarılı olması gerekmektedir. Öğrenci bu sınıfı başarıyla atlattıktan sonra tefsir (Kur’an-ı Kerim’in yorumu), Hadis (Hz. Peygamberin sözlerinin yorumlanması), din felsefesi, din sosyolojisi, dinler tarihi ve din psikoloji adı altında çeşitli dersler verilmektedir.

İlahiyat Fakültesi İçin Gerekli Olan Nitelikler Nelerdir?

İlahiyat Fakültesine girmek ve hayatını bu doğrultuda devam ettirmek isteyen öğrencilerin ilk olarak şu alanda güçlü olmaları beklenmektedir:

Psikoloji, felsefe, sosyoloji, sözlü düşünme yeteneği, tarihe meraklı, düşünlerini başkalarına doğru bir şekilde aktar ve çeşitli konularda belleklerinin güçlü olmaları gerekmektedir. Bunun dışında öğrenciler bu alanda yeni bir lisans öğrenecekleri için sabırlı, hoşgörülü, anlayışlı ve her zaman öğrenmeye açık olmaları gerekmektedir.

İlahiyat Fakültesi Mezunları Ne İş Yapabilmektedir?

İlahiyat Fakültesi nedir? sorusu kadar, bu fakülte mezunlarının ne iş yapacağı da son derece merak edilen bir konudur. Öğrenimlerini 5 yıl içerisinde başarılı olarak bitiren öğrencilerin büyük bir çoğunluğu daha önce de belirttiğimiz gibi liselerde “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi” vermektedir. Diğer kısmı ise “Vaiz” ya da “Müftü” olarak çalışmaktadır.

Dün kültürü ve ahlak bilgisi derdi vermek isteyen mezunlar sadece lisede değil aynı zaman da ilkokul ve ortaokullarda da eğitim verebilmektedir.

Müftü olarak çalışmak isteyenleri ise şöyle bir yol beklemektedir. Müftünün görevi bulunduğu ilde ya da ilçedeki ibadet alanlarının yönetiminden sorumlu olduğu için gerekli din görevlisi eksikliklerini saptar ve atamalar yapabilir. Bunun dışında bu alandaki çalışmaları denetleme yetkisine sahiptir.

Vaiz ise, camileri gezer ve halka İslam dini için açıklayıcı önemli bilgiler verir. Kısacası vaaz verir. Diğer üniversite fakülteleri, üniversite bölümleri yada öğretmenlik bölümleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İlahiyat Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar? elinize sağlık. Çok aydınlatıcı olmuş.

  2. İlahiyat Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar? aklımıza takılan soruları nereden sorabiliriz admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu