Ülkeler Tanıtımı ve Kültür

İngiliz Kültürü, Birleşik Krallık İngiltere Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler…

İngiltere, Büyük Britanya adasında bulunan bir Batı Avrupa ülkesidir. 65 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık beşinci ülkesi olan İngiltere, başkent Londra da 8 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Para birimi Sterlin, resmi dili İngilizcedir. Yüz ölçümü 130.279 km² Yüksek gelişmişlik düzeyi ile yaşanılmak istenen ülkeler sıralamasında liderliğe oynayan bu ülke; kültür, sanat ve spor dallarında da tarih boyunca tüm dünyanın göz bebeği olmuştur.

İngiliz Kültürü

İşte 10 maddede İngiltere hakkında bilmeniz gereken her şey!

Dört Mevsim Yağışlı

İngilterede Dört Mevsim Yağışlı

Ilıman iklimin görüldüğü İngiltere’de hava çok sıcak ya da çok soğuk olmaz ancak denizellik etkisi ile yaz-kış fark etmeksizin dört mevsim yağış görülür. İngiltere’de yaşayanlar yanlarında her zaman şemsiye taşırlar. Havanın çoğunlukla bulutlu olması İngilizlerin nadir güneşli günlerde sokaklara ve parklara akın etmelerine sebep olmaktadır.

Güneş Batmayan Ülke

Güneş Batmayan Ülke İngiltere
  1. Yüzyıl’da Büyük Britanya İmparatorluğu için kullanılan “güneş batmayan ülke” tabiri, ilk bakışta göğüs kabartan bir övgü gibi durmaktadır -ki bir zamanlar öyle olduğu söylenebilir de. Ancak günümüzde bu yakıştırma İngiltere’nin sömürgecilik ile dolu karanlık geçmişine yapılan bir gönderme niteliği taşır. 1800’lü yıllarda dünyanın süper gücü olan İngiltere, Amerika kıtasından Avustralya kıtasına kadar ulaşan sömürgeleri ile oldukça geniş bir yüzölçümünde faaliyet gösteriyordu. Her iki yarım kürede de toprağının olması sebebiyle Büyük Britanya’nın bir ucunda güneş batmadan diğer ucunda güneş doğmuş oluyordu.

Bir Dil, Bir Milyar İnsan

Bir Dil, Bir Milyar İnsan İngilizce

 Pek çok ülkede ilkokuldan itibaren İngilizce eğitimi verilir, iş ilanlarında İngilizce bilme şartı mutlaka yer alır, yabancı bir ülkeye giden turistler ve onları ağırlayan yerliler İngilizce konuşarak iletişim kurar.  Ana dili İngilizce olanların sayısı 500 milyon iken İngilizce konuşmayı bilen insanların sayısı 1.5 milyarı bulmaktadır. Peki ama nasıl oldu da İngilizce evrensel dil haline geldi? Bu soruya verilen cevaplar farklılık göstermektedir: İngiltere’nin sanat ve bilimdeki gelişmişliği, İngilizce’nin öğrenmesi kolay bir dil olması, sömürgecilik ile gerçekleşen kültürel etkileşim… Dilbilimciler ve tarihçiler ise bunların hepsinin etkili olduğunu düşünmekle birlikte merkeze sömürgeciliği almaktadır. Yaklaşık 100 yıl İngiliz sömürgesi olan Nijerya’da İngilizce konuşanların sayısı, İngiltere’de İngilizce konuşanlardan fazladır.

Masal Değil, Gerçek: İngiliz Kraliyet Ailesi

Masal Değil, Gerçek İngiliz Kraliyet Ailesi

Yakışıklı prensler, iyi kalpli prensesler ve görkemli saraylar… Kulağa masal gibi gelse de, günümüzde Avrupa’da krallıkla yönetilen tam 12 ülke vardır. İşin ilginç tarafı, demokrasinin beşiği olarak anılan İngiltere’nin de bunlardan biri olmasıdır. Ülkede tam 300 yıldır parlamenter ve monarşik sistem yan yana varlığını sürdürmektedir. Aslında sembolik bir makan olan kraliyet, İngiliz halkı tarafından demokrasiyi zedeleyen bir unsur olarak görülmemektedir. Hatta kraliyet düğünleri gibi aktivitelerin dünya çapında takip edilmesi İngilizler için bir övünç kaynağıdır. 1952 yılından bu yana tahtta oturan Kraliçe II. Elizabeth, 66 yıl ile en uzun süre tahtta kalan hükümdar olma özelliğini taşımaktadır. İngiliz Kraliyet Ailesi mensuplarının uyması gereken katı ve bir o kadar da ilginç kurallar bulunmaktadır. Asil olmayan birine dokunmamak, bacak bacak üzerine atmamak, el ele tutuşmamak bu kurallardan bazılarıdır.

Ulusal Mezhep: Anglikanizm

Ulusal Mezhep: Anglikanizm

İngilizler alamet-i farikaları olan vatanseverliklerini din konusunda da göstermiş ve ülkelerine ait resmi bir kilise kurmuşlardır. İngiltere Kilisesi’ne bağlı olan Anglikanizm mezhebi, Katolik-Protestan kavgalarını bitirerek İngiliz halkını tek çatı altında toplamayı amaçlamaktadır. VIII. Henry tarafından kurulan İngiltere Kilisesi’nin aslında ilginç bir hikayesi vardır. VIII. Henry, erkek çocuğu olmadığı gerekçesi ile ilk eşi olan Catherine’den boşanmak istemiş ancak ülkenin mensup olduğu Katolik Kilisesi’nden onay alamamıştır çünkü Katoliklik boşanmayı günah saymaktadır. Kral Henry bunun üzerine ülkesinin Roma’ya bağlı olan Katolik Kilisesi’nden ayrıldığını açıklamış ve Anglikanizm’in doktrinlerini ilan etmiştir.

 Bir Bayrakta Üç Ülke

Bir Bayrakta Üç Ülke İngiltere

İngiltere’nin bayrağı aslında beyaz zemin ve kırmızı bir artıdan meydana gelmektedir ancak İngiliz bayrağı denince akla gelen imgeyi lacivert zemin, kırmızı artı ve iç içe geçmiş kırmızı ve beyaz çarpılar oluşturur. Bu, aslında İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın bayraklarının bir birleşimidir ve üç ülkeden oluşan Birleşik Krallık’ı temsil eder. Birleşik Krallık uluslararası arenada yalnızca İngiltere’yi kast edecek şekilde kullanılacak kadar İngiltere ile özdeşleşmiştir ve İngilizler bu yüzden Birleşik Krallık’ın bayrağını kullanmaktadır. Resmi İngiliz bayrağı yalnızca ülke içinde düzenlenen bazı spor ve kültür etkinliklerinde görülebilir.

Futbolun Anavatanı

Futbolun Anavatanı İngiltere

 Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) futbolun Çin kökenli bir oyun olduğunu açıklayalı seneler oldu ancak bu, “futbolun anavatanı” denince akla ilk gelen ülkenin İngiltere oluşunu değiştirmedi. Futbolu Çinliler bulmuş olabilir ancak bildiğimiz anlamdaki modern futbolun babası İngilizler’dir. Orta Çağ’da İngiliz köylülerinin eğlencesi olan futbol, şehir kapılarının kale olarak kullanıldığı oldukça geniş bir alanda oynanıyordu. Hatta topların sürekli camları kırması, o dönem yüksek katlarda bulunan evlerin bile pencerelerine parmaklık takılmasına yol açmıştı. Orta Çağ futbolu o kadar şiddetli ve barbar bir oyundu ki maçlarda kırılan kol ve bacakların haddi hesabı yoktu. Zamanla futbol statü atladı ve 1526 yılına gelindiğinde, İngiliz Kralı VIII. Henry tarihin ilk futbol ayakkabısını giydi. 1800’lü yıllarda ise futbol artık aristokrat sınıfına özgü elitist bir eğlence idi. Modern dünyada futbol, İngiliz halkı için popüler bir spordan fazlasını ifade etmektedir ve ülkenin milli değerlerinin başında gelir. Dünya çapında da hayranlıkla takip edilen İngiliz futbol takımları oyun anlayışları ile benzersiz görülmektedir.

Yıldızlar Geçidi: İngiliz Edebiyatı

Yıldızlar Geçidi İngiliz Edebiyatı

 Duygularını daha çok edebiyat yolu ile dışa vurmayı tercih eden İngilizler, edebiyat konusunda tarih boyunca iddialı bir millet olmuşlardır. Rönesans şairi Shakespeare’dan modernizmin feminist yazarı Virginia Woolf’a dek birbirinden değerli isimler İngiliz edebiyatı çatısı altında ölümsüz eserler vermişlerdir. Her edebiyat dönemin özelliklerine göre şekillenir, İngiliz edebiyatı da çağın koşullarını yansıtan niteliktedir. Örneğin “Altın Çağ” olarak adlandırılan I. Elizabeth döneminde refah seviyesinin yükselmesi İngiltere’nin edebiyattaki en parlak çağını yaşamasını sağlamıştır. 20. Yüzyıl’da ise iki dünya savaşının yarattığı bunalım etkisi eserlerde kendisini göstermiştir. Köklü bir kültüre ve tarihe sahip olan İngilizlerin eserleri barındırdıkları özgünlük ve anlam ile öne çıkmaktadır.

İngilizlerin Sütlü Çay Tutkusu

İngilizlerin Sütlü Çay Tutkusu

 Çaya olan bağımlılığı ile tanınan tek millet Türkler değil! İngilizler yılda tam 60 milyar fincan çay içmektedir. İşin ilginç yanı ise İngilizlerin çayı genellikle süt ile karıştırarak içiyor olmasıdır. İngiltere’nin sembol içeceği olan sütlü çayın kökeninde 17. ve 18. Yüzyıldaki porselenlerin dayanıksızlığı yatmaktadır. Sıcaklığa dayanamayıp çatlayan porselenler yüzünden süt ile soğutulmaya çalışılan çay, zamanla İngilizler için bir statü sembolü haline gelmiştir.

Soldan Akan Trafik

Soldan Akan Trafik İngiltere

Mevzu bahis İngiltere olduğunda mutlaka lafı geçen konulardan biri de İngiltere’de trafiğin soldan akmasıdır. Bu durumla bağlantılı olarak direksiyon sağda bulunur ve karşıdan karşıya geçerken ilk olarak sağa bakılmalıdır. 1756 yılında Londra Köprüsünde yaşanan kazaları engellemek için at arabalarının soldan gitmesi hakkında çıkarılan yasa sonrasında, geliştirilen modern ulaşım araçları da bu kurala uymaya devam etmiştir. Bu durum yaygın yanılgının aksine İngiltere’ye has değildir. Dünyadaki ülkelerin üçte birinde trafiğin akış yönü soldur. Aralarında Güney Kıbrıs, Hindistan, Yeni Zelandanın da bulunduğu bu ülkelerin pek çoğu bu kuralı İngiliz sömürgesi olduğu dönemde uygulamaya başlamıştır.

Birleşik Krallık, İngiltere Kültür ve Gelenekleri İngiltere Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. İngiltere denildiği zaman aklıma tek gelen sömürgeciliktir. Dünyanın hemen hemen her bölgesini sömüren İngiltere, ABD den sonra dünyada sözü geçen ikinci ülkedir.

  2. Birleşik Krallık İngiltere Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… teşekkürler

  3. Birleşik Krallık İngiltere Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… bu kısım hep dikkatimi çekmiştir.

  4. Birleşik Krallık İngiltere Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler… yazı için çok teşekkürler. Ciddi emek verilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu