Dil Eğitimi

İngilizce Eğitime Yönelik Filmler İzlemek

İngilizcenin Önemi

İngilizce Eğitime Yönelik Filmler İzlemek

            Herkesin bildiği gibi giderek daha global hale gelen dünyada yabancı dil bilmek iş bulmada artık hemen hemen bir zorundalık haline gelmiştir. Tabii ki bu yabancı dillerin en başında İngilizce gelmektedir. İngilizce bilmek bu kadar önemliyken İngilizce dil eğitimi veren eğitimcilere de büyük bir iş düşmektedir. İngilizce öğrenen öğrencilere de bir o kadar iş düşmektedir çünkü bir eğitimci sadece bilgisini sunabilir. O bilgiyi almak öğrenciye kalmıştır. Aynı zamanda gerektiğinde okul dışında da kendini İngilizce alanında geliştirmek öğrenciye ait bir görevdir.

Türkiye’de İngilizce Eğitimi Yeterli Mi?

            Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı son değişiklikler ile İngilizce eğitimi artık ilkokul 2. Sınıf düzeyinden itibaren verilecektir. İlk yıllarda öğrencilere genel ifadeler öğretilip sınıfta biraz dinleme aktiviteleri uygulanmaktadır. İlerleyen yıllarda ise öğrencilere yoğunluklu olarak – hatta sadece – dilbilgisi eğitimi verilmektedir. Ülkemizde yabancı dillerin öneminin, matematik ve Türkçe derslerinin önemine kıyasla pek bir şey ifade etmediği gerçeği ise öğrencilerin yabancı dilin önemimi erken yaşlarda kavrayamamasına yol açmaktadır.

            Hal böyle olunca ilk yıllarda uygulanan giriş seviyesindeki dinleme etkinliklerinin pek etkisi olmamakla birlikte, öğrenciler aynı zamanda dilbilgisine de fazla önem vermiyorlar. Ama verilen eğitim nedeniyle dilbilgisi kullanımları ve dinleme becerileri arasında yine de önemli bir fark oluyor. Çünkü 2-3 senede alıştırma tarzında uygulamalar ile elde edilen bir dinleme becerisi, 5-6- senede daha ciddi bir eğitim ile elde edilen dil bilgisinin çok gerisinde kalıyor. İnsanlar günlük yaşantısında diğer insanlar ile genel olarak ağız yoluyla iletişime geçtiği için dinleme becerilerini geliştirmenin önemi yazılı becerileri geliştirmekten çok daha büyük.

Öğrenciler İngilizce Dinleme Becerilerini Nasıl Geliştirebilirler?

            Öğrencilerin dinleme becerilerini geliştirmede İngilizce film izlemenin katkısı çok büyük. Filmler her kitleden ve her kültür seviyesinden insanlara hitap edebileceği için insanların dikkatini bir şekilde çekmektedir. İlgilerini çeken filmleri kendi dillerinde izlemektense İngilizce dilinde izleyen öğrenciler dinleme becerilerinin yanı sıra dil bilgisi becerilerini ve İngilizce diline ait kültür bilgilerini de artırmış oluyorlar. Bu eylem bir eğitimden çok hobi gibi olduğu için öğrencilere, dinleme becerilerini sıkılmadan geliştirme olanağı sunmaktadır. Bu yönden İngilizce filmler öğrencilerin dinleme becerilerini geliştirip daha etkili bir iletişim kurması için altın bir fırsattır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İngilizce Eğitime Yönelik Filmler İzlemek son zamanlarda araştırdığım konu hususunda en detaylı yazıyı burada buldum. Sağ olun, çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu