İşletme Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar?

2
144

İşletme Fakültesi seçmek isteyen adaylar, internet üzerinden İşletme Fakültesi nedir? İşletme Fakültesi mezunları ne işi yapar? Sorusunun cevaplarını aramaktadır.

Biz sizlere bu soruları açıklamadan önce bu bölümün tanıtımını yapalım.

Sakarya Üniversite İşletme Fakültesine ait bir görseldir.
Sakarya Üniversite İşletme Fakültesine ait bir görseldir.

İşletme Fakültesi Nedir?

Sigorta, çiftlik, banka ve fabrika alanlarında hizmet ve mal üreten kuruluşların üretimlerini olduğundan daha verimli yapmaları için nitelikli elemanlar yetiştirilmektedir. Bir işletmeci çalışmış olduğu kurumlarda sadece düzenleme, denetleme ve örgütleme konusunda çalışmalar yapmaz, aynı zamanda ürün satışı ve üretimin arttırılması konusunda da gerekli planlamaları ve çalışmaları yapmaktadır. İşletmeciler sadece kamu kuruluşlarında değil aynı zamanda özel kuruluşlarında da çalışabilmektedir. Dilerlerse kendi işletmelerini de açabilirler.

Bununla beraber hala aklınızda İşletme Fakültesi nedir sorusu varsa, konuyu biraz daha açmamız gerekecek. Kendine yönetici kariyeri çizmek isteyen gençler çareyi, İşletme Fakültesinde okumakta buluyor. Bu bölümdeki öğrencilerin sadece güçlü teorik bilgisi değil, aynı zamanda etki iletişim becerileri ve günümüzdeki iş dünyasının sorunlarına cevap verecek kişiler olması sağlanmaktadır.

İşletme Fakültesi Dersleri Nelerdir?

İşletme Fakültesi Dersleri
İşletme Fakültesi Dersleri

İşletme Fakültesi nedir? sorusuna cevap verdikten sonra, şimdi fakültenin verdiği dersleri açıklayabiliriz. İşletme ilkeleri, işletme ekonomisi, makro ve mikro ekonomik kuram, ekonometri, uluslar arası ekonomi, işletme ekonomisi, işletme yönetiminde güncel sorunlar, stratejik yönetim I ve II dersleri alınmaktadır.

İşletme Fakültesi Mezunlarının Çalışma Alanları

İşletme Fakültesi Mezunlarının Çalışma Alanları içerisinde en yaygın olan Mali Müşavirlik tir.
İşletme Fakültesi Mezunlarının Çalışma Alanları içerisinde en yaygın olan Mali Müşavirlik tir.

Bu alandan mezun olan öğrenciler hem kamu hem de özel alanlarda çalışabilmektedir. Çalıştığı işletmedeki insan gücünü, araç ve gereçlerini düzenler. Gerekli ola bütün planlamayı yapar aynı zamanda da çalışmaları denetler. Bunun dışında yönetme, denetleme, ürünlerin iyileştirilmesi, ürünlerin satışı, üretimin artması, kuruma kaynak sağlamak, kurumun maddi imkânlarını ekonomik olarak dağıtmak ve insan gücünün verimli olarak kullanılmasını sağlar.

Bu fakülteden mezun olan kişilerin, iş sahaları oldukça geniştir. Özellikle yönetme, denetleme ve planlama alanlarında rahatlıkla iş bulabilirler. İşletme ve ekonomi bölümlerinden mezun olan kişiler özellikle banka yöneticisi, finansman müdürleri, yeminli mali müşavir ve muhasebe gibi görevlerde ideal çalışan olurlar.

Mesleğin 10 Yıl İçerisindeki Durumu

İşletme Bölümünün 10 Yıl İçerisindeki Durumu
İşletme Bölümünün 10 Yıl İçerisindeki Durumu

Bu bölümün belki en kötü durumu, her geçen yıl fazla sayıda mezun vermesidir. Mezun sayısının fazla olması, ileride iş bulma durumunu zorlaştırabilmektedir. Ancak bu sektör içerisinde uzman yöneticilere ve bölümündeki bilgileri öğrenmiş kişilere her zaman ihtiyaç vardır.

Mesleğin Getirdiği Özellikler Nelerdir?

Buraya kadar İşletme Fakültesi nedir? Mesleğin gelecekteki durumu ve iş hayatındaki durumu hakkında bilgi verdik. Kişilerin bu alanda çalışabilmesi için zamanı iyi kullanması, sorumluk sahibi olması, çeşitli alanlara ilgi duyması ve yaratıcı olması beklenmektedir. Diğer üniversite fakülteleri, üniversite bölümleri yada öğretmenlik bölümleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. İşletme Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar? oldukça aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.