Üniversite Öğrencilerine Taktikler

Meslek Seçiminde Nasıl Davranılması Gerekiyor?

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, İnternet üzerinden meslek seçiminde nasıl davranılması gerekiyor? Sorusunun cevabını arıyorlar.

Meslek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bundan önce öğrencilerin “Ben ne olmak istiyorum?” sorusuna cevap vermeleri gerekiyor. Bu noktada sizler için bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz.

Meslek Seçiminde Nasıl Davranılması Gerekiyor

Meslekleri Nasıl Tanıyacağım?

Meslek tanıma konusunda aslında her eğitim kurum rehber öğretmenleri aracılığıyla öğrencilere bilgi vermektedir. Bu noktada dershaneler ve okullar öğrencilere yardımcı oluyorlar. Burada rehber öğretmenlerin en temel görevi, öğrencilerin bir üst aşamaya psikolojik olarak hazır olmalarını sağlamaktır. Bu noktada ilk rehber öğretmenlerinize danışabilirsiniz. Bu şekilde konuya ilk adımınızı atabilirsiniz.

Vakıfların ya da üniversitelerin meslek tanıtmak amacıyla çeşitli seminerler düzenlemektedir. Sizler de bu seminerlere katılabilirsiniz.

Farklı meslek grubunda olan kişilerle iletişime geçmeniz sizlere bu noktada son derece fayda sağlayacaktır. Mesleklerin nasıl işlediği noktasında bilgi depolayabilir ya da gözlem yapabilirsiniz.

Eğitim konusunda bilgi almak için bu konuda yayımlana köşe yazısı, gazete ya da dergileri satın alıp okuyabilirsiniz. Bunun dışında aynı kişilerin sosyal medya üzerinden yazdıkları yazıları da takip edebilirsiniz.

Seçmeyi düşündüğünüz bölümün müfredatını ve içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Meslek Seçiminde Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir?

Meslek seçiminde nasıl davranılması gerekiyor? Sorusuna cevap verdiğimize göre, bu konuda öğrencilerin yapmış olduğu hatalara değinebiliriz. Ne yazık ki, meslek seçiminde yapılan bazı hatalar, öğrencilerin geleceğini olumsuz olarak etkilemektedir. İşte öğrencilerin meslek seçiminde yapmış olduğu bazı hatalar:

-Ailelerin istediği meslekleri seçmek ve o mesleklere yönelmek.

-Yaş grubu ne yapıyorsa, öğrencinin de aynısını yapması,

-Öğrenciler, yeteneklerini ve karakter özelliklerini göz ardı ederek hareket ediyorlar. Bu da onları yanlış meslek seçimine yönlendiriyor.

-Kendi isteklerini göz ardı ederek, herkesin seçtiği popüler mesleklere yönelmek.

-Toplumdaki ön yargılara yenik düşüp, toplumun yönlendirdiği mesleği seçmek.

-Öğrencinin aldığı puana göre tercih yapması.

-Bölüme göre değil de, şehre ya da okula göre tercih yapılması.

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru meslek seçimi yapmak aslında çok zordur. Hayatınızın geri kalanını istemediğiniz, sevmediğiniz ve memnun olmadığınız bir mesleği yapmak zorunda kaldığınızı düşünsenize. Bunu yaşamak istemiyor ve mutsuz olmak istemiyorsanız, bu noktada doğru meslek seçimi yapmanız gerekiyor. Adım adım meslek seçimini şu şekilde yapabilirsiniz.

1-Kendinizi Tanıyın

Bireyler kendilerine bu noktada aşağıdaki soruları yöneltmeli ve kendilerini kandırmadan samimi cevaplar vermelidir.

-Bir işi ne derece iyi yapabiliyoruz?

-Bir meslekten ne bekliyoruz.

-Daima önceliklerimizin olduğu sırayı belirlemeliyiz. Bu noktada seçeneklerimizi araştırmalıyız.

-Belirlediğimiz seçeneklerimiz bizim beklentilerimizi karşılayacak mı?

Bu sorulara vermiş olduğumuz cevaplar bize en uygun mesleğe yöneltecek.

2-Meslekleri ve Alanları Tanıyın

Her bölüm çeşitli alanlara göre öğrenci almaktadır. Alan seçiminde bazı değerlendirmeler yapmalısınız. Bölümlere göre sözel, eşit ağırlık ya da sayısal öğrenciler alınıyor.

3-Üniversite Sınavı

Bilindiği üzere üniversite sınavı asında soyut konuları öğrenme ve aynı zamanda öğrencilerin başarılarını ölçen önemli bir sınavdır. Genelde her öğrencinin korkulu rüyası olan bu sınavlar ne yazık ki hayatımızın dönüm noktasını oluşturmaktadır. Üniversite sınavına girmeden önce öğrencilerin meslek seçimini yapması büyük önem taşıyor. Hayatımızın gidişatını ne yazık ki 1 günde girdiğimiz sınavlar belirliyor. Umuyoruz ki, sınavdan 1-2 gün önce ya da sınav anında aksilikler yaşamayın!

4-Pes Etmiyoruz!

Sınav bitti. Artık sonuçlar açıklandı. İstediğimiz üniversite ve bölüm için puanımız yetmiyor. Bu konuda neler yapabiliriz?

-Kazanamamış demesinler diye istenmeyen bölümler tercih edilmemeli.

-1 yıl boşa gidecek diye istenmeyen okullara gidilmemeli.

-İtibar sahibi olmak için istemediğiniz mesleği seçmeyin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Faydalı bir yazı olmuş. Özellikle “Ailelerin istediği meslekleri seçmek ve o mesleklere yönelmek.” bu maddeye tamamıyla katılıyorum. Kişi kendi istediği mesleği yapmalı bundan sonra belki 30-40 sene istemediği bir mesleği yapmak zorunda değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu