Öğretmenlik Bölümleri

Metal İşleri Öğretmenliği Nedir, Tanıtım, Amacı, Hakkında

Metal İşleri Öğretmenliği Nedir?

Metal İşleri Öğretmenliği ne yazık ki günümüzde çok fazla duyulmamaktadır. Bu sebeple de öğrencilere burada Metal İşleri Öğretmenliği nedir? bu sorunun cevabını belirtmek istiyoruz.

Çalışılan eğitim kurumlarında veya da çeşitli kuruluşlarda yetişkinlere ve aynı zamanda öğrencilere metal işleri üzerine eğitim veren kişiler olarak tanımlanmaktadır. Metal İşleri Öğretmenliği hakkında belirtmemiz gereken önemli konular bulunuyor.

Metal İşleri Öğretmenliği Eğitim Süresi

Metal İşleri Öğretmenliği nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra, Metal İşleri Öğretmenliği eğitim süresi hakkında bilgi verebiliriz. Metal İşleri Öğretmenliğinin eğitim süresi 4 yıldır. Bu eğitim süresi boyunca öğrenciler şu dersleri görmektedir:

Kaynak tekniği, kaynak teknolojisi, plastik şekil verme, mekanik, malzeme bilgisi, kalıplama tekniği, metalografi, makine elemanları, konstrüksiyon resmi, metal işleri üretim tekniği, ısıl işlemler, modern kaynak teknikleri, elektrik-elektronik bilgisi, yüzey koruma işlemleri, metal işleri kalite metotları, özel kaynak teknikleri, mesleki ve teknik eğitime giriş vb.

Meslek ile ilgili detaylı eğitimler, çeşitli üniversitelere bağlı olan fakültelerin Metal Öğretmenliği adı altındaki çeşitli bölümlerde verilebilmektedir.

Çalışma ortamları genel olarak sınıflardır. Sınıflar ve atölyeler genel olarak tozlu ve gürültülüdür. Öğretmenler bunun bilincinde olarak çalışmalıdır. Görevlerini ayakta tamamlamaları gerekiyor.

Meslekte İlerleme Nasıl Olmaktadır?

Metal İşleri Öğretmenliği derslerini başarılı bir şekilde veren öğrenciler, mezun olduktan sonra mesleklerinde ilerlemek istemektedirler. Meslek ilerlemesi şu şekilde olabilir:

Üniversitelerdeki ilgili bölümleri bitiren öğrenciler lisansüstü eğitimden sonra profesör, doçent ve araştırma görevlisi olabilirler.

Çalıştıkları eğitim kurumlarında da idari görevlerde yükselmek imkânları olabilir.

Meslekte Çalışma Alanları Nedir? İş Bulma Olanakları Hakkında

Meslek içerisinde çalışma alanları son derece önemli bir konudur. Buna göre çalışacakları alanlar şu şekilde olabilir:

Meslek elemanları, MEB’e bağlı olan mesleki eğitim merkezlerinde veya da MEB’e bağlı olan meslek liselerinde eğitim alabilirler.

Sac işleri, soğuk demircilik, metal işleri, kaynakçılık, dövme demircilik, ziraat makine ve aletleri, bakır işlemeciliği, yapı ve tamiratı, ziraat makine ve aletleri, kaporta tamirciliği, kazan imalatçılığı, çelikhane işletmeciliği, alüminyum doğrama gibi alanlarda çalışabilirler.

Bunun dışında kendi işlerini kurabilirler.  Diğer öğretmenlik bölümleri hakkında yada diğer üniversite bölümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu