Üniversite Fakülteler

Mühendislik Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar?

Öğrencilerin, üniversite sınavlarının yaklaşmasıyla beraber artık bölümler ve fakülteler hakkındaki araştırmalar da artmaya başladı. Günümüzde en çok tercih edilen fakültelerden bir tanesi Mühendislik Fakültesidir. Peki, Mühendislik Fakültesi nedir? Mühendislik fakültesinde hangi dersler görülür?

Mühendislik Fakültesi nedir? sorusunu cevaplamadan önce, pek çok kişi teknoloji fakültesiyle Mühendislik Fakültesini karıştırmaktadır. Aslında iki fakülte de birbirinden farklıdır. Bu farklılığı oluşturan en temel nokta ise, birinde teoriğe diğerinde pratiğe önem verilmesidir. Buradan da anlaşılacağı gibi, teknoloji fakültesinde uygulama ve pratik, mühendislik fakültesine göre daha ağırdır.

Ülkemizde mühendislik eğitimi veren kurumların yetkisi neyse, aynı şekilde teknoloji fakültelerindeki yetkileri de odur. Çünkü sahip olunan bölümler mühendislik programlarına aittir.

Mühendislik Hakkında

Mühendislik nedir? sorusuna kısaca şu yanıtı verebilir. 4 yıllık eğitim programı olan Mühendislik Fakültesinde, öğrencilerin toplumu geliştirmek, bilimsel araştırmalar yapmak ve profesyonel becerilerini ortaya koymak gibi belirli amaçları gerçekleştirmektedir.

Bu iki fakültenin birbirinden farklı teknolojinin uygulamaya daha ağırlık vermesidir. Mühendislik Fakültesi nedir? sorusu kadar, Mühendislik Fakültesindeki bölümlerde öğrenciler tarafından son derece merak edilmektedir.

Mühendislik Fakültesindeki Bölümler

1-İnşaat Mühendisliği: Binaları, demir yollarını ve kara yollarını denetleyen kişilerdir. İnşaatın olduğu her yerde, inşaat mühendisi bulunmaktadır. Mühendislik alanındaki hesapları yapar ve projeleri hazırlar. Belirli bir program dahilinde de inşaatı yürütmektedir.

2-Bilgisayar Mühendisliği: Bilgisayar mühendisleri mezun olduğunda pek çok alanda çalışabilirler. En çok tercih edilen iş alanı araştırma ve geliştirme firmalarıdır. Bunun dışında, bilgisayar mühendisleri, teknoloji firmalarında, askeri işleri yapan firmalarda, bilim kurumlarında ya da bankalarda iş bulabilmektedir.

3-Elektrik Elektronik Mühendisliği: Elektrik elektronik mühendisliği aslında, elektriğin olduğu her alanda çalışabilmektedir. Konu elektrik ise, elektrik iletim ve dağıtım, yazılım ve otomasyon şirketlerinde, bu mühendisler rahatlıkla iş bulabilmektedir. İş dünyasında yolu açık olan bu bölümün, iş ağı oldukça geniştir.

4-Endüstri Mühendisliği: Endüstri mühendisliğinden mezun olan öğrenciler, matematik kullanarak süreçlerin verimini, sistemlerin performansını arttırmaktadır. Bu bölümün iş olanakları oldukça geniştir. Mezunlar, uzmanlaşmak istedikleri sektörde çalışmaktadır. Hastane yönetimi, fabrikalar, bankalar ve şirketlerin farklı departmanlarında rahatlıkla iş bulabilirler.

5-Makine Mühendisliği: Makine mühendisleri, aslında hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bütün sektör içerisinde iş bulabilmektedir.

6-Biyomedikal Mühendisliği: Mühendisliğin analitik deneyimlerinden yararlanan ve sağlık konusunda genel bir ilerleme kaydetmek isteyen önemli bir mühendislik dalıdır.

Biyomedikal Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği

Bu alanda çalışmak isteyenler doktor, mühendis, hemşire ve teknisyen gibi kişilerle bir arada çalışmaktadır. Konuları oldukça geniştir.

7-Genetik Mühendisliği: Geleceği parlak meslekler denildiğinde son olarak akla genetik mühendisliği gelmektedir.

Genetik Mühendisliği
Genetik Mühendisliği

İleri de ilk sıralarda yer alacağı tahmin edilen bu meslek dalı, çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu alanın getireceği yenilik ise, 1970 ler de bilgisayarın hayatımıza giriş şekliyle benzerlik göstereceği belirtiliyor.

Mühendislik Fakültesinden mezun olan kişiler, kendilerini geliştirdikleri sürece, sektör içerisinde rahatlıkla iş bulabilmektedir. Bu fakülte, çağın gereksinimlerinin farkındadır. Bu sebeple öğrencilerini bu doğrultuda eğitmekte ve mezun etmektedir. Bilim insanının hayattaki önemini bile bu fakülte bilime saygılı, akla hizmet eden ve daima üreten bir daldır. Diğer üniversite fakülteleri, üniversite bölümleri yada öğretmenlik bölümleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mühendislik Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar? teşekkürler

  2. Mühendislik Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar? Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Online Sınav ailesine teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu