Öğretmenlik Bölümleri

Rehber Öğretmenliği Nedir, Görevleri, Amacı, Hakkında

Rehber Öğretmenliği Nedir?

Günümüzde her okulda en az bir tane Rehber Öğretmeni bulunmaktadır. Bu Rehber Öğretmenlerinin görevi son derece büyüktür. Genel olarak bizler de bu noktada Rehber Öğretmenliği bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için Rehber Öğretmenliği nedir? sorusuna cevap vermek ve bu alanla ilgili merak edilen konulara değinmek istiyoruz.

Rehber Öğretmenliği çalışılan bütün kurumlarda öğrencilerin kişilik, ilgi ve yetenekleri üzerine ayrıntılı ya da gerçekçi tanımlamalar yaparak, öğrencileri çeşitli alanlarda tanımlamaya çalışmaktadır. Bununla beraber karşı tarafla iyi iletişim kurabilme, doğru karar verebilme noktasında öğrencilere yardımcı olmaktadır.

Rehber Öğretmenliğinin Görevleri

Rehber Öğretmenliği nedir? sorusunu net bir şekilde belirttikten sonra bu bölüm içerisinde öğretmenlere düşen görevlere net bir şekilde değinmek istiyoruz.

Rehber Öğretmenliği görevleri, diğer öğretmen branşlarında olduğu gibi, MEB tarafından belirlenmektedir. Genel olarak yapılması gereken görevler şunlardır:

-Olay yeri inceleme, otobiyografi, sosyometri gibi önemli tekniklerle öğrencilerin çeşitli özellikleri tanımlama konusunda onlara yardımcı olmaktadır.

-Öğrencilerin meslekleri tanımasında yardımcı olur. Mesleklerin özellikleri daha yakından bilen öğrenciler, meslek seçimi konusunda daha bilinçli davranmaktadır.

-Bireysel olarak yapılan görüşmelerde öğrencilere danışmanlık yapar. Karşı tarafı iyi bir şekilde dinler. Öğrencilerin sorunlarını net bir şekilde anlaması konusunda onlara yardımcı olur.

-Yapılan yardımların ne kadar etkili olduğu konusunda çeşitli araştırmalar yapar.

-Anne ve babaları öğrencilerin durumları hakkında bilgilendirir.

-Engelli olan öğrencileri belirler be bu konuda öğrencileri çeşitli eğitim kurumlarına yönlendirir.

Rehber Öğretmenliği Bölümden Öğretmenlerin Özellikler Nedir?

Rehber Öğretmenliği alanında çalışmak için, öğretmenlerin bazı özellikleri taşıması gerekiyor. Bu özelliklerden bazılarını bizler şu şekilde sıralayabiliriz:

-Üst düzeyde bir genel yeteneğinin bulunması gerekiyor.

-Karşı tarafla iletişimin çok iyi olması gerekiyor

-Rehber Öğretmenlerinin karşı taraf ile empati yapabilmesi ve aynı zamanda da sözlü ifade yeteneğinin de gelişmesi gerekiyor.

-Daima sağlıklı bir iletişim ortamının olması gerekiyor.

-İşine her zaman özen göstermeli ve aynı zamanda dikkatli olması gerekiyor.

-Meslek sorunlarıyla yakından ilgilenebilmesi gerekiyor.

-Öğrencilerle iyi iletişim kurması son derece önemli. Aynı zamanda öğrencilere karşı daima sabırlı ve anlayışlı olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu