Ülkeler Tanıtımı ve Kültür

Rus Kültürü, Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler

Rusya da ufak bir gezintiye çıkmaya hazır mısınız?

Rus Kültürü

Rusya Federasyonu, Kuzey Asya’da bulunan tek ülkedir. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilir. Başkenti Moskova’dır. 144 milyonluk bir nüfusu vardır. Ülkenin aralarında Rusça, Tatarca, Çeçence, Yakutça ve Altaycanın da olduğu tam 37 adet resmi dili bulunmaktadır. Para birimi Rubledir. Çetin soğukların ve güzel insanların ülkesi Rusya hakkında ilgi çekici pek çok detay bulunuyor. İşte 10 maddede Ruslar hakkında bilmeniz gereken her şey!

Haritadaki Kadar Büyük Değil

Rusya Haritadaki Kadar Büyük Değil

Dünya haritasına bakıldığında Rusya, Afrika kıtasının tamamından daha büyük gözükmektedir. Aslında Rusya, Afrikanın sadece yarısı kadar yer tutmaktadır. Bu, geoit şekle sahip olan dünyayı düzlemsel bir haritaya aktarmanın sonucunda ortaya çıkmış bir problemdir ve kutuplara yakın kara parçalarının haritaya olduğundan geniş yansıtılmasına sebep olur. Yine de Rusya toprak bakımından dünyanın en büyük ülkesidir. Yüz ölçümü tam 17.1 milyon km2’dir ve ülkede 9 farklı saat dilimi kullanılır. Tıpkı Türkiye gibi Rusya’nın da hem Avrupa hem de Asya kıtalarında toprakları bulunmaktadır. Bununla birlikte iklim ve yer şekillerinin yaşama elverişsizliği yüzünden ülke nüfusun %75’i Avrupa kıtasında yer alan batı bölümünde toplanmıştır.

Dünyanın En Soğuk Kenti: Yakutsk 

Dünyanın En Soğuk Kenti Yakutsk Rusya

Rusya’nın soğukları herkesin malumudur, bu sebepten dolayı dünyanın en soğuk kentinin Rusya’da bulunduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmayacaktır. Rusya’nın en doğusunda yer alan Yakutsk, Rusya Federasyonu’na bağlı Yakutistan’ın başkentidir. Şehir kış aylarında -65 dereceye düşebilen sıcaklıklara sahiptir. 250.000 kişilik nüfusa sahip şehirde yaşamın korkunç soğuklara rağmen günlük seyrinde akıyor olması hayret vericidir. Hava -52 derecenin altına düşmediği sürece okullarda eğitim devam etmektedir ve Yakutsk sokaklarında kirpiği donmuş halde günlük aktivitelerini gerçekleştiren insanlar görmek mümkündür. Hatta işi daha da ileri götürerek başından aşağıya bir kova buzlu su döken Yakutsklilere de rastlanmaktadır. Yakutistan inancına göre bu uygulama kişiyi doğaya yakınlaştırmaktadır.

Napolyon ve Hitler’in Ortak Yenilgisi: Moskova

Napolyon ve Hitler’in Ortak Yenilgisi Moskova

Fransız Napolyon ve Alman Hitler: Farklı asırlarda faaliyet göstermiş, yaşadıkları dönemde unutulmaz izler bırakmış iki diktatör. İkisinin de en büyük hedefi Rus toprakları iken ikisinin de sonunu getiren şey Moskova soğuğu olur. “Yenilmez” Fransız İmparatoru Napolyon gerçekten de önüne çıkan bütün Rus ordularını yenerek Moskova’ya girmeyi başarır. Ancak Ruslar her yeri yakıp yıktıktan sonra erzakları da alarak kaçmıştır. Rusların bu stratejisi, erzağı tükenen Fransız ordusunun açlık ve susuzluktan kırılmasına sebep olur. İklim koşullarının çetinliği de eklenince Fransız ordusunun %75’i hayatını kaybeder. Taarruza geçen Ruslar Fransız ordusunu püskürtür ve Napolyon’un çöküşü başlar. Hitler de Moskova’nın kapılarına kadar dayanır, içeriye aylarca giremez ve kış soğuğuna yenik düşerek çekilmek zorunda kalır. Bu olay pek çok tarihçi tarafından İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olarak adlandırılır.

Bir Tarafta Rusya, Bir Tarafta Amerika

Bir Tarafta Rusya, Bir Tarafta Amerika

Ruslar Amerikayı sevmezler, Amerikalılar da Rusyayı. İki devletin birbirlerine olan temkinli ve soğuk duruşu kökenlerini 20. Yüzyıl’da gerçekleşen bir dizi gelişmeden almaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünyanın en güçlü iki ülkesi haline gelen Sosyalist Sovyetler ve Kapitalist Amerika arasında büyük bir rekabet başlamıştır. İki ülkenin de hedefi tek süper güç haline gelerek kendi ideolojilerini dünyaya yaymaktır. Sıcak çatışma yerine bilimden kültüre her alanda gelişmek üzerine kurulu bir mücadele gerçekleştiği için dönem “Soğuk Savaş” olarak adlandırılmıştır. 1991 yılında Sovyetler Birliğinin yıkılması ve Rusya’nın kurulması ile birlikte savaşın galibi ABD olmuş gibi gözükse de Rusya yeniden bir süper güç olmayı hedeflemektedir. Bu yüzden iki ülke arasında gerginlikler devam etmektedir.

Votkanın Anavatanı Rusya

Votkanın Anavatanı Rusya

Ülkede kişi başına düşen senelik alkol tüketimi 18 litreyi bulmaktadır. Resmi veriler Rusya’da 2.5 milyon alkol bağımlısı olduğunu gösterse de gerçekte 3-4 kat daha fazla alkolik olduğu düşünülmektedir. Rusların en çok tükettiği alkol ise “milli içecekleri” olan votkadır. Tarihi 15. Yüzyıl’a dayanan bu içecek Rusça’da “su” anlamına gelen “voda” kelimesinden türemiştir, bu isabetli bir benzetme olmuştur çünkü Ruslar votkayı adeta su gibi tüketmektedir! Votkanın vücuttaki vitaminleri parçalayarak vücut ısısını artırması, buz gibi bir ülke olan Rusya’da bu kadar rağbet görmesinin temel sebebidir. Votka, Rusların kültürel mitlerinde de yer tutmaktadır. Bir efsaneye göre II. Dünya Savaşının seyrini değiştiren Moskova Muharebesinde Ruslar tayınlar arasında buldukları votkaları içerek Almanları yenmişlerdir.

Rus Erkekleri Erken Ölüyor

Rus Erkekleri Erken Ölüyor

Sağlık kurumları tarafından yapılan araştırmalar Rus erkeklerinin %25’inin 55 yaşından önce öldüğünü göstermektedir. İngiltere’de bu oranın %7 olduğu düşünülürse bu oran gelişmiş bir ülkeye göre oldukça fazladır. Bunun sebebi öncelikli olarak alkol tüketimine bağlanmaktadır. 1985 yılında öğleden önce votka satışının yasaklandığı ülkede ölüm oranları azalmış ancak yasağın kaldırılması üzerine tekrardan artış göstermiştir. Genç Rus erkekleri alkol zehirlenmesi ve alkole bağlı olarak oluşan karaciğer hastalıklarının yanında en çok kavga ve kazalardan dolayı hayatını kaybetmektedir.

Moskova Metrosunun Muhteşem Mimarisi

Moskova Metrosunun Muhteşem Mimarisi

Moskova metrosu, dünyanın en eski ve en büyük metrolarından biridir. Yapımına 1931 yılında başlanan metro her gün minimum 7 milyon yolcuya hizmet vermektedir, yoğun günlerde bu sayının 9 milyona çıktığı tespit edilmiştir. Ancak Moskova metrosu şöhretini bunlara değil, olağanüstü güzelliğine borçludur. Altın detaylı kolonlar ve incelikli duvar oymalarının yanında içinde bulunan heykel ve resimler 182 istasyonun tamamını bir sanat eserine dönüştürmüştür.  Moskova metrosu seyahat işlevinin yanında ülkedeki turistlerin akın ettiği tarihi bir lokasyondur. Sosyalizm döneminde inşa edilen metro “Yapının işçileriydi yapının sahipleri” sloganıyla anılmaktadır. Metro hakkındaki ilginç bilgilerden biri ise İkinci Dünya Savaşı esnasında sığınma amaçlı kullanılması ve savaştan sonra inşa edilen yeni istasyonların kimyasal ve biyolojik silahlara karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmasıdır.

Rus Edebiyatının Kendine Has Yönleri

Rus Edebiyatının Kendine Has Yönleri

Şüphesiz Rusların en çok isim yaptığı sanat dalı edebiyattır. Tolstoy, Çehov, Bunin gibi yazarlar çevresinde şekillenen Rus edebiyatı kendine özgü kodlara sahip, özgün bir mirastır. Ancak Rus edebiyatının bu “kendine has” yapısı, onu güzel olduğu kadar çetrefilli bir yol haline getirir. Rus yazarlar betimleme yapmayı o kadar çok severler ki sayfalar boyunca bir çaydanlığın üzerindeki işlemelerden bahsedilebilir. Hikaye akışına yeni dahil olan bir karakter yalnızca tanıtım aşamasında elli sayfalık bir yer kaplayabilir. Bununla da bitmiyor. Rus romanlarındaki karakter zenginliği bir yana, Rusların halihazırda karmaşık olan isimlerini farklı bir şekilde kısaltması da müthiş bir okuma zorluğunu beraberinde getirmektedir. Örneğin Ivan isminin kısaltması Vanya, Avdotya isminin kısa hali ise Dunya’dır.

Noel Baba Değil Ded Moroz, Üstelik Bir de Torunu Var

Noel Baba Değil Ded Moroz, Üstelik Bir de Torunu Var

Neredeyse bütün Hristiyan toplumların ortak kültürü Noel Baba Slav kültüründe de mevcuttur, ancak birkaç farkla! Slav kültüründe adı Ded Moroz olan mitolojik kahraman, tıpkı Noel Baba gibi uzun sakallara ve kocaman bir göbeğe sahip olmakla birlikte mavi giyinmektedir. Çoğu zaman Snegurka ile yan yana resmedilir. Snegurka da karın mucizevi bir şekilde hayat bulmasıyla oluşmuş genç bir kızdır. Aslında Ded Moroz’un Türk mitolojisinin bir parçası olan Ayaz Ata ile birebir uyuşmaktadır. Hatta Ayaz Ata’nın “Kar Kızı” isminde bir torunu vardır.  Hikayeler arasındaki benzerlik geçmişte Slavlar ve Türklerin Orta Asya’da yaşadığı yoğun kültürel etkileşime dayandırılmaktadır.

Rus Kadınları Neden Güzeldir?

Rus Kadınları Neden Güzeldir

Rusya dendiğinde Rus kadınlarının dillere destan güzelliğinden bahsetmemek mümkün değildir. Uzun boylu, renkli gözlü ve beyaz tenli Rus kadınlarının neden güzel olduğuna dair ortaya pek çok fikir atılmıştır. Bunlardan en kabul göreni Rusların güzelliklerini soğuğa borçlu olduklarıdır: Soğuk iklime adapte olan vücutta burun küçülür, gözler renkli olur ve güneş görmeyen cilt beyaz kalır. Bir başka görüşe göre İkinci Dünya Savaşı sonrasında erkek popülasyonu kadın popülasyonuna göre oldukça düşük kaldığı için seçim yapma lüksüne kavuşan erkekler güzel kadınları tercih etmişlerdir. En ilginç teori ise Rus bir gazeteciye ait. Orta Çağ’da cadı avcılığı Hristiyan toplumlarda oldukça yaygındır. Orta Çağ Avrupa’sı cadıların genç ve güzel kadınlar olduğuna inanırken Rus kültüründe cadılar çirkin ve yaşlı kadınlardır. Teoriye göre Avrupalılar güzel kadınları öldürerek kendi soylarındaki güzellik oranını azaltmış ve bu Rusları en güzel millet haline getirmiştir.

SONUÇ

Rusya Kültürü ve Gelenekleri, Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Rusya Hakkında Duymadıklarınız

Rusya Hakkında Merak Edilenler

Rusya Hakkında Bilinmeyenler

Rusya Hakkında Sıradışı Bilgiler

Rusya Hakkında İlginç Bilgiler

Rusya Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Rusya Hakkında Bilgi

Rusya Kültür ve Gelenekleri

Rusya Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Almanya, Fransa, ABD gibi yüzüne gülüp arkamızdan iş çeviren kalleş Ülkeler olacağına, Rusya gibi düşmanımız olsun. En azından adamların tavırları belli. Dostsa dost. Düşmansa düşman…

  2. Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Online Sınav ailesine teşekkür ederim.

  3. Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler teşekkürler

  4. Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler yazınız oldukça aydınlatıcı. Sağ olun.

  5. Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler Eline, emeğine sağlık admin.

  6. Rusya Hakkında Duymadıklarınız, Şaşırtıcı Bilgiler, Merak Ettikleriniz, Bilinmeyenler, Az Bilinen Gerçekler Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Online Sınav ailesine teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu