Sağlık Bilimleri Fakültesi Nedir, Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar

5
2555

Üniversite sınavına hazırlanan ve geleceğini Sağlık Bilimleri Fakültesinde bulunan bir bölümde şekillendirmek isteyen kişiler Sağlık Bilimleri Fakültesi nedir? sorusuna cevap bulmak istiyor. Biz de öğrencileri aydınlatmak için fakülte hakkında bütün bilgileri yazının devamına derliyoruz..

Sağlık Bilimleri Fakültesi Bölümünün Tanımı

Bu fakülte hakkında gerekli bilgileri vermeden önce ilk olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi nedir? sorusuna cevap vermemiz ve bunun için de bölümün tanımını yapmamız gerekiyor. Bu grup içerisinde bulunan Veteriner Hekimlik 5, Tıp Fakültesi 6 diğer fakülteler ise 4 yıllık eğitim vermektedir. Kişilerin bu fakülteden mezun olduktan sonra alacakları unvanlar, anayasa tarafından belirlenmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar ise Tabip Odaları tarafından denetleniyor.

Bölümde öğrencilerin göreceği dersleri şu şekilde sıralayabiliriz: Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji, Sağlık ve Hemşirelik, İngilizce, Mikrobiyoloji, Beslenme, Farmakoloji, Patoloji, Biyoistatistik, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği gibi sağlık üzerine çeşitli dersler görmektedirler.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Bölümleri

Sağlık Bilimleri Fakültesi nedir? sorusuna cevap verdiğimize göre fakültenin bölümleri hakkında bilgi verebiliriz. 4 yıllık eğitimi olan fakültenin bölümleri şu şekildedir:

-Beslenme ve Diyetetik

-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

-Hemşirelik

-Sağlık Yönetimi

-Spor Bilimleri

-Beslenme Ve Diyetetik (Tezli)

-Hemşirelik (Tezli)

Toplumun sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmek için çalışan bu bölümde kişilerin araştırmacı, teknolojiyi ve bilimi sevmesi, mesleki konuda yeterli bilgi ve becerisinin olması beklenmektedir. Sağlık kurumlarında yönetici olarak çalışabilecek kişiler yetiştiren Sağlık Bilimleri Fakültesi, içerisinde herhangi bir bölümden mezun olan bir öğrencinin aslında mesleği hazır sayılmaktadır. Mezunlar özellikle özel sağlık kurumları, kamu kurumları, devlet ve vakıf hastanelerinde sürekli olarak çalışabilmektedir.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Mezunları Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Bu fakülteden mezun olarak bir işe girmek isteyen kişilerin alacakları maaş unvanlarına göre değişmektedir. Özel hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı gibi sağlık birimlerinde, sağlık araştırma merkezlerinde ve tıbbi cihaz üreten kuruluşlarda çalışan kişilerin alacakları ortalama maaşları 2 bin TL ile 5 bin TL civarındadır. Buradaki maaşlar unvandan ziyade, kişinin çalışacağı kurumların özel ya da devlete bağlı olmasına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Özel sağlık kurumları, kamu kurumları, devlet ve vakıf hastanelerinde sürekli olarak vasıflı yönetici kadrolarında açık bulunmaktadır. Sürekli ihtiyaçları olan bu kurumlarda rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Kadro eksikliğinin olması sebebiyle, geleceği son derece açık olan bu bölümü tercih edebilirsiniz. Maaşının ve çalışma koşullarının son derece iyi olması sebebiyle, bizler bu bölümü yazmanızı öneriyoruz.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Nedir, Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar makelemizi okuduğunuz için teşekkür eder, bu fakülteyi kazananlara şimdiden başarılar dileriz. Diğer üniversite fakülteleri, üniversite bölümleri yada öğretmenlik bölümleri hakkında da bilgi alabilirsiniz. Online sınav a girmek için doğru adrestesiniz.

5 YORUMLAR

  1. Sağlık Bilimleri Fakültesi Nedir, Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar aklımıza takılan soruları nereden sorabiliriz admin

  2. Sağlık Bilimleri Fakültesi Nedir, Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar elinize sağlık çok açıklayıcı bir yazı olmuş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.