Üniversite Bölümleri

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir, Amacı, Tanıtımı, Hakkında, Okutulan Dersler Nelerdir, Mezunları Ne İş Yapar, Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir?

Üniversite bölümleri arasından belki de en eğlenceli bölümlerin başında gelen Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, ne yazık ki her üniversitede bulunmuyor. Bu noktada bizler öğrencilere rehberlik olması açısından Şehir ve Bölge Planlama Bölümü nedir? sorusuna cevap vereceğiz.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün Amacı Nedir?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü nedir? sorusuna cevap verirken, bölümün amaçlarına da değinmemiz gerekiyor. Bu bölüm şehri ekonomik olanaklarının dışında insanların ihtiyaçlarına, estetik kurallara uygun olacak şekilde planlamaktadır. Aynı zamanda çevre düzenlemesi konusunda da çeşitli eğitimler görülmekte ve araştırmalar yapılmaktadır. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü bu noktada nitelikli eleman yetiştirmeye çalışmaktadır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü İçerisinde Öğrencilere Verilen Dersler Nelerdir?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde okuyan öğrencilerin gördükleri dersler şunlardır:

Şehir ve Bölge Planlama Bölümündeki öğrenciler ilk yıllarında insan bilim, şehir planlamaya giriş, ekonomi, matematik ve sosyoloji dersleri almaktadır.

Öğrenciler daha sonraki yıllarda ise mühendislik noktasında çeşitli dersler görmektedir. Aynı zamanda şehir desenleme, araştırma yöntemleri, istatistik, şehir ve köy planlaması, ekonomisi ve sosyolojisi derslerini de almaktadır.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde Öğrencilerin Taşıması Gereken Nitelikler

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde Öğrencilerin Taşıması Gereken Nitelikler

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü nedir? sorusuna cevap veriyorsak, öğrencilerin bu bölüm için taşıması gereken niteliklere de değinmemiz gerekiyor. Öğrenciler bu bölüme girebilmeleri için ilk olarak akademik yeteneklerinin son derece üstün olması gerekmektedir. Bunun dışında tarih, sosyoloji, psikoloji, antropoloji ve matematik gibi çeşitli derslerde başarılı olmaları gerekmektedir. Kişi bunun dışında mimari konusunda da gerekli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu durumda öğrencinin başarısız olması söz konusu değildir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümündeki Mezunların Aldıkları Unvan ve Çalıştıkları Alanlar

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun olan kişiler “Şehir Plancısı” olarak tanımlanmaktadır. Bu kişiler şehirdeki sağlık, ticaret, konut, eğitim ve endüstri gibi çeşitli gereksinimleri göz önünde bulundurarak binaları arazilere nasıl yerleştirecekler ine karar verirler. Bu kararların uygulanması ile ilgilenen Şehir Plancıları, bunu en ekonomik şekilde yapmaya çalışmaktadır. Bunun için de kişilerin mekân yapısını dikkate alarak çalışmaları gerekmektedir.

Diğer üniversite bölümleri hakkında da fikir alabilirsiniz.

Online sınav ile kendinizi test edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir, Amacı, Tanıtımı, Hakkında, Okutulan Dersler Nelerdir, Mezunları Ne İş Yapar, Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları yazı için çok teşekkürler. Ciddi emek verilmiş.

  2. Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir, Amacı, Tanıtımı, Hakkında, Okutulan Dersler Nelerdir, Mezunları Ne İş Yapar, Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Siteyi kuran kişilere teşekkür ederim. Çok faydalandım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu