Öğretmenlik Bölümleri

Seramik Öğretmenliği Nedir, Hakkında, Tanıtım, Amacı

Seramik Öğretmenliği Nedir?

Seramik Öğretmenliği günümüzde çok fazla bilinmemektedir. Ancak ileriki zamanlarda önü açık bir meslek olarak tahmin edilmektedir. Bu noktada Seramik Öğretmenliği nedir? sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor.

Seramik Öğretmenliği, çalışılan kurumlarda ya da eğitim kuruluşlarında yetişkinlere veya da öğrencilere seramik üzerine eğitim veren kişiler olarak tanımlanmaktadır.

Seramik Öğretmenliğinin Görevleri Nelerdir?

Seramik Öğretmenliği nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra, bu öğretmenlerin görevleri hakkında bahsetmemiz gerekiyor. Seramik Öğretmenlerinin görevleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bu görevleri ilgili mevzuatta ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır. Seramik Öğretmenlerinin görevleri kısaca şu şekildedir:

Seramik bölümü tahmin edileceği üzere uygulamalı bir alandır. Bu noktada öğretmenler öğrencilerin uygulama sırasında başarılı olmasını amaçlamaktadır.

Eğitimden sorumlu olan öğretmen, öğrenciler için uygun bir çalışma planını hazırlaması gerekiyor.

Çalışma alanları uygulama olduğu için, genellikle sınıf, atölye ya da işlik gibi alanlarda çalışılmaktadır. Bu sebeple de öğretmenler bu alanları öğrenciler için hazır hale getirmesi gerekiyor.

Öğrencilerin gelişimlerini yakından takip etmeleri son derece önemlidir.

Çevresinde detaylı bir şekilde uygulama yapan öğrencilerin gelişimlerini takip eden öğretmenler ilgililer için rehberlik görevini de üstlenmektedir.

Seramik Öğretmenlerinin Kullandığı Materyaller Nelerdir?

Seramik Öğretmenlerinin ders için kullanması gereken bazı materyalleri bulunuyor. Bu materyaller öğrencilerin dersi daha verimli bir şekilde anlamasını ve buna göre de başarılı olmasını sağlıyor. Kısaca derste kullanılan materyallerden bahsedebiliriz:

-Seramik fırını, seramik üzerine kullanılan araçlar ve gereçler, torna, yardımcı tahtalar, alçı plakalar, oksitler, seramik boyalar, fırçalar, elek baskı, çıkartmalar, sır, alan üzerine kullanılan defterler, yıllık ve günlük olarak hazırlanan çalışma planları, yardımcı kitaplar, ders kitapları, not defterleri vb. araçlar seramik bölümünde kullanılan eşyalardan bazılarıdır.

Seramik Öğretmenlerinin Taşıması Gereken Özellikler Nelerdir?

Seramik Öğretmeni olmak için, bazı özellikleri taşımak gerekiyor:

Renkleri ayırt etmeli,

Şekiller arasında benzerlikleri ve farklılıkları ayırt etmesi gerekiyor.

Eli ve gözü eşgüdümlü bir şekilde kullanabilmesi gerekmektedir.

Üst düzeyde genel yeteneğinin bulunması gerekiyor.

Düşüncelerini karşı tarafa net bir şekilde aktarabilmesi gerekiyor.

Mesleğinin sorunlarını çözümlemesi ve bu doğrultuda çalışması gerekiyor.

Diğer öğretmenlik bölümlerine ilgili kategorisinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu