Üniversite Öğrencilerine Taktikler

Sınava Girecek Öğrenciler İçin Zamanı Yönetme

Sunum yapacak biri, kendisine ayrılan zamanı iyi ve verimli kullanmak amacı ile provalar yapmaktadır. Prova yapmasındaki en temel amaç ise ona verilen süre içerisinde, konuşacaklarını sığdır maktadır.

Sınavda Süre Nasıl Yetiştirilir?

Öğrenci için prova yapmak aslında deneme çözmek anlamına gelmektedir. Prova insan beyninde bir kalıp yaratır. İnsanların genellikle bu kalıplara ihtiyacı bulunur. Sınava girecek öğrenciler için zamanı yönetme de aslında bu kalıplardan bir tanesidir.

Sınava Girecek Öğrenciler İçin Zamanı Yönetme

Sınav ve Süre İlişkisi

Sınavda süre yönetimi denildiğinde genellikle akıllara gelen ilk şeylerden biri hızlı okuma ve hızlı okuması noktasında önemli verilerin öğrenilmesidir. İnsanların genel olarak tepki gösterdiği konulardan biri zaman ve iş ilişkisidir. Bir iş için belirli bir süre verilmesi, o işin verilen süre içerisinde bitirilmesi insan psikolojisini önemli noktada etkilemektedir.

Öğrencilerin süre kaygısı aslında daha çocukken başlıyor. Okulun başlaması, bitmesi, sınavlar, tatil süresi gibi çeşitli noktalarda öğrenciler süre ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu notada öğrenciler sınav stresi yaşıyorlar. Sınav stresi insan beyninde çeşitli etkilere sebep olmaktadır. Bunlar: çift görme, panik atak, rakamları çift görme, yazıları gölgeli görme vb.

Sınavda Nasıl Zaman Yönetilir?

Sınava girecek öğrenciler için zamanı yönetme noktasında şunlar yapılabilir:

-Öğrencinin stres yaşamasındaki en büyük neden sınava iyi hazırlanamamaktan kaynaklanıyor. Eğer konuyu iyi biliyor ve iyi bir şekilde hazırlandıysanız, stres yaşamazsınız. Burada sınava hazırlanmak aslında ilk adımdır.

-Sınava iyi hazırlanmak sadece bilgileri beynimize depolamak anlamına gelmiyor. Bu bilgileri doğru bir şekilde cevaplamak son derece önemli.

-Bilginin olması son derece önemli. Ancak sınavda zamanı iyi bir şekilde yönetemezsek ne yazık ki, durum istediğimiz gibi sonuçlanmaz. Öğrenci soruların yarısına gelmeden süresinin azaldığını fark ederse panikler ve her şeyi daha berbat bir hale getirebilir. Bu sebeple de her zaman soru zaman ve bilgi zaman oranlarını doğru bir şekilde ayarlamak gerekiyor.

-Okullarda öğrenciler, sınavda “İstediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?” sorusunu soruyor. Sizin bunu sormanıza gerek yok. Elbette sınavda istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Burada istediğiniz soru hangisi peki? Elbette bildiğiniz ve kendisinden emin olduğunuz derslerdir. Yanıtlamaya daima bildiğiniz ve kolay olan derslerden başlamanız sizin avantajınıza dır. Unutmamanız gereken şöyle bir kural var. Evrende sistem aslında basitten karmaşığa, kolaydan zora doğru gitmektedir. İnsanların sosyal hayatları içerisindeki dizilişte bir bakıma böyledir. Sınavlar da bu şekildedir. Sorular genelde kolaydan zora doğru gitmektedir. Siz her zaman kolay sorulardan başlayın. Bu noktada zamandan tasarruf edeceğinizi göreceksiniz.

-Odaklanmak için kendinizi sınav öncesinde zorlamayın. Odaklanmak yani konsantre olmak demek, zamanda içerisinde değil, aslında sınav ortamında olmaktadır.

Bütün bu noktalara kıyasla temele almanız gereken ilke şudur. Her zaman kolaydan ve basit olandan başlayın. Kolay soruları çözdükçe size güven gelecektir. Bu noktada kendinizi dağıt mamamız gerekiyor. Kolay sorularla zamanı daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Karşınıza hemen ilk çıkan zor soruda uğraşmak, sizi sınav anında bunalıma sokabilir. Bu durumda hemen sakin olmanızı öneriyoruz. Bu tür soruları hemen atlayın. Daha sonra zaten çözemediğiniz sorulara geri dönüş yapacaksınız. Sorularla inatlaşmayı bırakın. Cevabından emin olduğunuz soruları çözmek kendinizi daha iyi hissettirecek.

-Sınav sorularını hızlı anlamaya çalışın. Öncül yani maddeli sorularda ilk soruyu okuyun. Daha sonra maddeleri okuyun.

-Sınavda zamanı iyi kullanmak istiyorsanız mutlaka turlama yöntemini kullanın. Peki, bu ne demek? Cevabını kolayca verebileceğiniz soruları çözün. Zor ve sıkıntılı soruları sonraya bırakın. Daha sonra bu sorulara döndüğünüzde turlama tekniğini kullanmış olursunuz. Öğrenciler zamanı yönetme noktasında genellikle bu yöntemi tercih etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu