Üniversite Öğrencilerine Taktikler

Sınava Hazırlanırken Öğrenmeyi Kolaylaştıran Taktikler

Eğer, yakın zamanlarda bir sınavınız varsa ve aklınızı bu sınava veremiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu taktiklere göz atabilirsiniz. Bu taktikler öğrenmenizi kolaylaştıracak, dersi nasıl tekrar etmeniz gerektiğini ve size nasıl daha iyi çalışmanız gerektiğini gösterecek. İşte sınava hazırlanırken öğrenmeyi kolaylaştıran taktikler:

Sınava Hazırlanırken Öğrenmeyi Kolaylaştıran Taktikler

1-Mutlaka kendinize uygun bir ders çalışma programı hazırlamalısınız.

Ders çalışma programı sizin daha kolay ders çalışmanıza yardımcı olacaktır. Daha çok ders çalışmak zorunda kalmayacaksınız. Dikkat ve ödev sürenize bağlı olarak ders başı 15 dakika ara vermeye özen gösterin.

2-Ders çalışacağınız ortam mutlaka sessiz ve rahat olsun.

Kendinize ait bir yer hazırlayın. Elinizin altında mutlaka kâğıtlar, kalemler ve gerekli olan bütün malzemeleriniz bulunsun. Aynı zamanda bu ortam sizin için sessiz olsun. Odanızı bu iş için kullanacaksanız, kapınıza “Rahatsız etmeyin” gibi uyarılar yazabilirsiniz.

3-Dikkatinizi dağıtan her şeyden uzak durun.

Ders çalışırken bir gözünüz televizyonda diğer gözünüz de telefondaki bildirimlerde ise, o dersten çok da fazla bir şey beklemeyin. Bu şekilde derse konsantre olmanız çok zor olacak. Bütün elektronik eşyaları kapatın.

4-Ders çalışmadan önce kendinize vakit ayırın.

Ders çalışmadan önce yapacağınız yürüyüşler ya da spor aktiviteleri, beyninizi canlandıracak ve derslerden daha çok verim almanızı sağlayacak.

Başarılı bir sınav sonucu oluşturmak istiyorsanız, bunu ancak iyi sınav taktikleri ile sağlayabilirsiniz. Aşağıda sizin için hazırladığımız sınav taktikleri sadece sınavın verimli geçmesini değil, aynı zamanda psikolojik anlamda da sınavda size yardımcı olacak. Sınava hazırlanırken her şeyden önce olumsuz yargılarınızdan kurtulamaya çalışın! Birçok öğrenci sınav sırasında şu sıkıntıları dile getiriyor:

“Sınavda zamanı bir türlü yetiştiremiyorum”

“Paragraf sorunlarında paragrafı okurken aklım karışıyor, soruyu yapamıyorum”

“Sınava girdiğimde bildiklerimi unutmuşum gibi geliyor”

Olumsuz düşünceler aynı bir yapışkan gibidir. Onlar sizi bırakmaz. Bu düşüncelerden kurtulmak için sizin onları bırakmanız gerekiyor. Bu noktada d iyi bir çalışma tekniği benimsemeniz gerekiyor. Peki, bu konuda öğrencilerin neler yapması gerekiyor?

-Sınav sırasında soruları çözerken daima kendinizden emin olduğunuz dersten başlamayı, alışkanlık haline getirin.

-Soruyu hızlı bir şekilde okumayın. Daima soru köklerini dikkatli bir şekilde okuyun. Özellikle “Bahsedilemez”, “Ulaşılamaz”, “Yoktur” gibi soru ekleri öğrenciler tarafından hızlı okunduğu için yanlış anlaşılmaktadır.

-Bütün soruları çözdükten sonra cevapları optiğe geçirmeyin. Soruları çözdükçe optiğe geçirin. Çünkü bu şekilde yapabileceğiniz kaydırma işleminin önüne geçersiniz.

-Sorularla inatlaşmaktan vazgeçin. Bir soru için en fazla 2 dakikanızı ayırın. Eğer bir soru sizi daha fazla uğraştırıyor ise, o soruyu bırakın. Yanına işaret koyun ki, daha sonra tekrar dönüp çözmeyi deneyin.

-Kendinize güveniyor olsanız bile, işlem yapmanız gereken sorular için kağıt kullanın. Akıldan çözdüğünüzde yanlış yapabilirsiniz.

-Sınav anında kendinize küçük bir mola vermek için küçük esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu vücudunuzu rahatlatacaktır. Sınavdaki gerginliğiniz soruları çözdükçe azalacak.

-Sınavda kendinizi sadece sorulara verin Soruyu okurken aklınızın bir köşesinde “Ne kadar zamanım kaldı?”, “Yapabilecek miyim?” gibi o anda işinize yaramayan sorularla boşa vakit kaybetmeyin. Aksi durumda sınava kendinizi veremezsiniz.

-Sorulara ön yargı ile yaklaşmayın. Soruyu görünce “Bu zordur!” deyip kesinlikle geçmeyin. Her soru için 1 şans vermeyi ihmal etmeyin.

-Her soruda bir problem aramaktan vazgeçin. Her sınavda öğrenciler için gerçekten kolay sorular bulunuyor. Her soruya şüpheci yaklaşırsanız, diğer sorulara vakit ayıramazsınız.

-Sınavda mutlaka turlama tekniğini uygulayın. Çözemediğiniz ya da kararsız kaldığınız sorulara kafanız rahatladıktan sonra ya da soruyu unuttuktan sonra mutlaka geri dönün. Sınava hazırlanırken öğrenmeyi kolaylaştıran taktikler sizlere sınav anında yardımcı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu