Üniversite Öğrencilerine Taktikler

Sınava Hazırlanırken Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir?

Sınav, son derece yoğun bir süreçtir. Öğrenciler bu sürecin büyü bir kısmını ders çalışarak geçirmektedir. Hatta neredeyse başlarını kaşıyacak vakit bulamazlar. Ancak bu noktada kitap okumak öğrencinin tahmin edemeyeceği kadar çok faydalıdır. Okuma alışkanlığı kişinin aslında zihinsel işlem becerisini, düşünce gücünü ve okuduğunu hızlı bir şekilde kavrama yeteneğini kazandırır. Burada zihni en önemli besin araçları arasında bilgi bulunmaktadır. Bilgiye de aslında en kolay kitaplardan öğrenebiliriz. Bu noktada öğrencilerin sınav zamanında kitap okuması son derece önemlidir. Bizler de bu noktada sınava hazırlanırken okunması gereken kitaplar nelerdir? Sorusunu cevaplandırıyoruz.

Sınava Hazırlanırken Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir

Sınav Döneminde Kitap Okumak

Sınav döneminde kitap okumak hakkında aslında birçok öğrenci, kendisine engel olduğunu düşünmektedir. Aslında bu son derece yanlış bir düşüncedir. Sınav zamanında kitap okumak öğrenciye zarar vermez. Aksine soruları daha hızlı okuyup anlamasına yardımcı olmaktadır. Sınavlarda özellikle öğrencilerin en zorlandığı konuların başında paragraf soruları geliyor. Paragraf sorularının çok uzun olması, okuma alışkanlığı noktasında çok önemli. Bu da kitap okuyarak aslında rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz anlamına geliyor.

Sınav sonrasında öğrenciler genellikle “Süremi yetiremedim” gibi şikâyetler ediyor. Bu öğrenciler isteselerdi sürelerini yetiştirebilirdi. Sürelerinin yetmemesinin sebebi, kitap okumamalarından kaynaklanıyor. Sınav zamanında az kitap okuyan öğrenciler, kelimelere daha fazla yoğunlaşmaktadır. Öğrenciler sınavda zamanlarını verimli kullanmak isterlerse, kitap okumaları gerektiğinin bilincine varmalıdır. Süre, sınavda sizin için az değil, sadece siz yavaş okuyup, yavaş anlıyorsunuz.

Peki, bu noktada öğrenciler “Kitap okumaya nasıl vakit ayıracağız?” sorusunu soruyorlar. Bunun cevabını aslında sizler de biliyorsunuz. Telefon, bilgisayar, tablet gibi elektronik araçlarınızda daha az ilgilenin. Günde en az 2 saatinizi kitap okumaya ayırın. Emin olun ki bunun size daha çok faydası olacak. Kitap okumayı düzenli alışkanlık haline getirmeniz bu noktada son derece önemli. Aşağıda sınava hazırlanırken okunması gereken kitaplar nelerdir? Sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

-Bilinçaltının Gücü (Yazan: Joseph Murphy)

Sınavlara hazırlık noktasında öğrencilerin akıllarındaki olumsuz düşünceleri değiştirebilecek kişisel gelişim kitabıdır. Bu kitap bilinçaltındaki düşüncelerin değiştirilebileceğini vurguluyor. Hayatta pozitif bir bakış açısı getirmeye çalışarak, hayatınızı bu yönde nasıl değiştirebilirsiniz onu anlatıyor.

-Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır (Yazan:Ahmet Şerif İzgören)

Son derece etkileyici ve sürükleyici bir kitaptır. Kitabı okurken içinizin ısındığını fark edeceksiniz. Yazar kitabı içtenlikle yazdığı için farklı bir boyut getirmiş. Sınava hazırlık zamanında öğrencinin hem eğlenmesini hem de öğrenmesini amaçlamıştır.

-Einstein Gibi Düşünmek (Yazan: Danıel Smıth)

Bu kitap tam bir kişisel gelişim kitabı değildir. Einstein’in hayatından onun düşünce yapısını bizlere aktarıyor. Einstein’in düşünce yapısının yanında hayatına da göz atmak istiyorsanız, bu kitap tam da size göre. Yazarın özellikle Stephen Hawking Gibi Düşünmek ve Steve Jobs Gibi Düşünmek gibi çeşitli kitaplarını da okuyabilirsiniz.

-Sınırsız Güç (Yazan: Anthony Robbıns)

Sınava hazırlık dönemin bu türde kişisel başarıyla alakalı kitaplar okumak öğrenciyle son derece yararlı. Bu kitap, hayatta istenilen her şeyin başarılabileceğini vurguluyor.

Bunların dışında Türk Edebiyatında mutlaka okunması gereken etkili kitaplar bulunuyor. Bu kitaplarla sınava hazırlanmanız dışında, kafanızı da rahatlatabilirsiniz. İşte Türk Edebiyatından sınav öncesi okunması gereken kitaplar:

-Kara Kitap: Orhan Pamuk (1990)

-Tutunamayanlar: Oğuz Atay (1971-1972)

-Saatleri Ayarlama Enstitüsü: Ahmet Hamdi Tanpınar (1961)

-İnce Memed 1: Yaşar Kemal (1955)

-Aşk-ı Memnu: Halid Ziya Uşaklıgil (1899-1990)

-Anayurt Oteli: Yusuf Atılgan (1973)

-Araba Sevdası: Recâizâde Mahmut Ekrem (1898)

-Benim Adım Kırmızı: Orhan Pamuk (1998)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sınava Hazırlanırken Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir? elinize sağlık çok açıklayıcı bir yazı olmuş.

  2. Sınava Hazırlanırken Okunması Gereken Kitaplar Nelerdir? elinize sağlık çok açıklayıcı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu