Üniversite Fakülteler

Su Bilimleri Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar?

Ülkemizin ilk Su Bilimleri Fakültesi İstanbul’da açıldı. Suyu seven ve bölümü ilk defa duyan öğrenciler internet üzerinden Su Bilimleri Fakültesi nedir? sorusunu araştırmasına başladı bile…

Su Bilimleri Fakültesi nedir? sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz. Her geçen gün suya verilen önem artıyor. Pek çok kişi ise dünya üzerinde temiz suya ulaşamıyor. Sudan kaynaklanan hastalıkların azalması ve su kaynaklarının korunması konusunda araştırma yapan bir bölüm.

Neden Su Bilimleri Fakültesinde Okumalısınız?

1-Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gibi önemli bakanlar özellikle su bölümlerinden mezun olan kişilere istihdam dağlıyor. Bununla beraber Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yakın zamanda çeşitli kadrolarda Su Ürünleri Mühendisi alımı yapacağını belirtti.

2-Günümüzde sular araştırılıyor ve korunuyor. Bu sebeple de yavaş yavaş Su Mühendisliğine olan ihtiyaçta her geçen yün artmaya başladı.

3-Su Bilimleri Fakültesinden mezun olduktan sonra denizcilik liselerinde öğretmenlik yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, formasyon almak.

4-Bu fakültede okurken çift anadal yapabilir, özellikle Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Çevre Mühendisliğinden ikinci diplomanızı alabilirsiniz.

5-İçme suyu alanında belediyelerde rahatlıkla iş bulabilirsiniz.

6-Öğrencilik yıllarınız boyunca değişim programlarını kullanarak yurt dışına gidebilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

 Su Bilimleri Fakültesi Staj Zorunlu Mu?

Su Bilimleri Fakültesi nedir? ve Su Bilimleri Fakültesini neden tercih etmelisiniz? Sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırdıktan sonra öğrencilerin asıl olarak merak ettiği konuya geçebiliriz. O da staj konusu. Pek çok öğrenci bölümden mezun olabilmek için zorunlu staj uygulamasının olup, olmadığını merak etmektedir. Bölümden başarılı bir şekilde mezun olabilmek için fakültenin zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır. Öğrencinin staj yapabileceği resmi kurumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

İSKİ (İSTANBUL9, SASKİ (SAMSUN), TİSKİ(TRABZON) ASKİ (ADANA), ASAT (ANTALYA), İZSU (İZMİR), TUBİTAK, ASKİ (ANKARA), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, DSİ (İSTANBUL).

Diğer üniversite fakülteleri, üniversite bölümleri yada öğretmenlik bölümleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Su Bilimleri Fakültesinde Hangi Bölümler Bulunmaktadır?

Fakülte içerisinde 3 adet bölüm bulunmaktadır.

1-Deniz ve İçsu Kaynakları Yönetimi: Ülkemizde, AB Su Çerçeve Direktifi’ne göre değerlendirilen bazı projeler bulunuyor. Bu projeler bu bölümde bazı etmenlere bakılarak ölçülüyor ve değerlendiriliyor.

2-Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Bölümü: Bölümde, balıklar ve kabuklu su canlıları ile ortaya çıkan hastalıkların teşhisi yapılmakta ve tedavi konularında araştırmalar yapılmaktadır.

3-Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü: Bölüm içerisinde 3’e ayrılıyor:

-Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı

-Su Ürünlerin İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı

-Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Su Bilimleri Fakültesi Nedir? Tanıtım, Amacı, Hakkında Bölümleri, Mezunları Ne İş Yapar? Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Online Sınav ailesine teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu